Type 075 amfibi hücum gemisinin ilk yolculuğu başarılı oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada; Çin Donanması’nın ilk Type 075 sınıfı amfibi hücum gemisinin, ilk deniz testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Kıdemli Albay Wu Qian tarafından düzenlenen Ağustos ayındaki rutin basın toplantısında; geminin Çin tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ilk amfibi hücum gemisi olduğu, amfibi savaşta güçlü yeteneklere sahip olduğu ve çeşitli görevleri yerine getirdiğini vurgulandı.

STM Banner

Yerel sakinler tarafından çekilen çevrimiçi videolara ve fotoğraflara göre, Şangay’daki Hudong Zhonghua Tersanesinde teçhizatlandırılan Type 075, 5 Ağustos’taki ilk yolculuğu için Huangpu Nehri boyunca tersaneden ayrıldı. Gemi, denizde 19 gün geçirdikten sonra, pazar günü tershaneye geri döndü.

Askeri uzmanlar Global Times’a verdiği demeçte, ilk deniz denemesinde muhtemelen itiş-sevk sistemi, navigasyon ve iletişim sistemleri gibi büyük sistemlerin testlerinin yapıldığını söyledi.

Analistler, 19 günlük bir deniz denemesinin uzun bir deneme süreci olduğunu bu uzun deneme sürecinin nedeninin ise geminin donanımlarının fazlalığından ötürü olduğunu belirtti. Askeri analistler, yeni bir savaş gemisinin ilk deniz denemesinden sonra resmi olarak hizmete katılmasının genellikle bir veya iki yıl sürdüğünü söyledi. Bu da, ilk Type 075’in muhtemelen 2021 veya 2022’de Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Donanması’nda görevlendirileceği anlamına geliyor.

İlk Type 075 Eylül 2019’da, sınıfın ikinci gemisi ise bu yılın Nisan ayında denize indirildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. bu silahlanmaların sonu nereye varacak? bir gün çıbanın başı patlıyacak ve halklar üzerine korkunç bir felaket çökecek işte sonuç bu çıkan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu