Rus SİHA’sı Forpost-R’den Mühimmat Atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’na ait Forpost-R tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), “Batı 2021 Tatbikatı” kapsamında KAB-20 tipi mühimmat atışı gerçekleştirdi.

Batı 2021 Tatbikatı, Rusya Federasyonu Ordusu ile Belarus Ordusu tarafından Mulino Eğitim Sahası’nda icra ediliyor. Tatbikat kapsamında, normalden farklı olarak insansız hava araçlarına da aynı önem veriliyor. Çeşitli İHA’lar ile Batı 2021 Tatbikatı kapsamında keşif, gözetleme, istihbarat ve taarruz görevleri icra edildi.

STM Banner

Bu kapsamda Forpost-R tipi Rus SİHA’sı, KAB-20 mühimmatıyla zırhlı bir hedefe atış gerçekleştirdi. Hafif zırhlı araçlar ile düşman piyadesini etkisiz hale getirmek için tasarlanan KAB-20; lazer arayıcı başlığa, 7 kilogram ağırlığındaki yüksek patlayıcılı parçacıklı harp başlığına sahip. 130 milimetre çapındaki mühimmatın toplam ağırlığı ise 21 kilogram.

Türkiye tarafından geliştirilen SİHA’ların; Suriye, Libya ve Karabağ muharebe sahalarında Rus savunma sistemlerine gösterdiği etkinin, Rusya’nın İHA alanına daha fazla yoğunlaşmasına sebep olduğu tahmin ediliyor. S/İHA platformları için en büyük tehdit olan 30’dan fazla hava savunma sistemi, bizzat Türk SİHA’ları tarafından imha edildi. Yine bu muharebe sahalarında imha edilen zırhlı kara aracı sayısı da 100’ü geçmiş durumda. Zırhlı hedeflerin tamamına yakını da Rus veyahut Sovyet üretimi. Bir anlamda Rusya Federasyonu, ‘muharebe sahasında elde ettiği tecrübeleri kullanıma alıyor’ diyebiliriz.

“MAM-L ile vurulan tank sayısı 100’ü geçti” başlıklı haberimize de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna, 24 Adet Bayraktar TB2 SİHA Alımı Daha Yapmayı Planlıyor

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu