Ukrayna, 24 Adet Bayraktar TB2 SİHA Alımı Daha Yapmayı Planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Türkiye’den daha fazla Bayraktar TB2 SİHA alımı yapmayı planlıyor. Açıklama, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zaluzhny tarafından yapıldı.

Göreve henüz geçtiğimiz aylarda gelen yeni Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zaluzhny, Azerbaycanlı haber ajansı Report’a özel olarak verdiği bir röportajda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde şu anda 12 adet Bayraktar TB2 SİHA bulunduğunu ve önümüzdeki dönemde 24 adet daha Bayraktar TB2 tedarik etmeyi planladıklarını belirtti.

STM Banner

Zaluzhny: “Bir kompeks (sistem) bu yıl Savunma Bakanlığının emriyle alındı. Ek olarak Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına 2021-2022 yılları içerisinde dört kompleks (sistem) daha almayı planlıyoruz. Gelecekte ise yerli olarak üreteceğimiz İHA’ları envanterimize alacağız.”

Ukrayna’nın Hedefi 48 adet TB2

Böylece Ukrayna 24 adet daha Bayraktar TB2 SİHA alımı yapmış olacak. Ukraynalı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda Bayraktar TB2 alımı konusundaki nihai hedeflerinin 48 adet olarak sınırlandırmıştı.

Zaluzhny: “Öncelikle bu sistemlerle nasıl etkili çalışabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. İkinci olarak ise uygulama kapsamındaki taktikleri öğrenmemiz. Bu konuda kapsamlı bir tutum izlemeliyiz. Maalesef itiraf etmem gerekiyor ki bu konuda çok az tecrübemiz var.”

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Savunma ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedarikiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Savunma ise sadece 2 ay içerisinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine yönelik teslimatı tamamlamıştı.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise Baykar Savunma’dan sipariş ettiği Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemlerin ilk partisini Temmuz ayında teslim almıştı.

Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA'lar
Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar

Ukrayna’nın TB2 Alımı

Ukrayna Donanması’nın, Bayraktar TB2 SİHA’ların yanında çok sayıda Roketsan üretimi MAM-L mühimmatı teslim alacağı tahmin ediliyor. Daha önce de Ukrayna Hava Kuvvetleri, 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ile yüksek miktarda MAM-L mühimmat tedarik etmişti.

Ukrayna Donanmasının teslim alacağı TB2’lerin daha uzun kontrol menzili gibi geliştirilmiş özelliklere sahip olacağı da biliniyor.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA; Türkiye, Katar, Ukrayna, Libya ve Azerbaycan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bayraktar TB2, özellikle Libya, Suriye ve Karabağ’daki muharebelerde gösterdiği başarılarla dünyaya namını saldı.

Bayraktar TB2 İHA, üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahiptir. 300.000 saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Donanması İlk Parti Bayraktar TB2 SİHA’larını Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Report.az

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu