Ukraynalı Askerin MANPADS İle Seyir Füzesi Düşürdüğü Anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukraynalı iki asker, MANPADS ile Rusya’ya ait bir seyir füzesini düşürdüler. Rus seyir füzesinin vurulma anı, anbean kamera tarafından kaydedildi.

Rusya Federasyonu, bugün sabah saatlerinden itibaren seyir füzeleriyle Ukrayna’nın şehirlerini hedef almaya başladı. Rusya tarafından şu ana kadar yaklaşık 100 adet füzenin atıldığı ve bunların yaklaşık yarısının ise Ukrayna tarafından havada imha edildiği biliniyor.

STM Banner

Söz konusu seyir füzelerinden bir tanesinin imha edildiği anlar, anbean kameraya kaydedildi. Görüntülerde; Stinger veya Piorun gibi IR (Kızılötesi) arayıcı başlığa sahip bir omuzdan atılan hava savunma füzesi (MANPADS) ile H-101/102 olduğu tahmin edilen seyir füzesinin düşürüldüğü görüldü. Öte yandan hedefin bir İHA olma olasılığı da bulunuyor. Ancak Ukraynalı birçok kaynak, seyir füzesi olduğunu doğruluyor.

Çok alçak irtifalardan uçan ve radar kesit alanları oldukça düşük olan seyir füzeleri, hava savunma sistemleri için en büyük tehdit olarak biliniyor. Rusya, Havadan Atılan Seyir Füzeleri (ALCM) ile Deniz Konuşlu Seyir Füzelerini (SLCM) Ukrayna’daki savaşta aktif olarak kullanılıyor. Hatta Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıçlarından birisi de Rusya’nın Karadeniz’den SLCM atışları olarak biliniyor.

Radar kesit alanları düşük olsa da seyir füzeleri, genellikle turbojet veyahut turbofan motorlar ile teçhiz ediliyorlar. Füzelerin arka kısmında, bu sebepten ötürü yüksek ısı meydana geliyor. Bu sebepten ötürü IR/IIR güdümlü füzeler, RF güdümlü füzelere nazaran seyir füzelerine karşı daha etkili olabiliyorlar.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan Çakır Seyir Füzesi ve Özellikleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu