Rusya hipersonik füze tespit edebilen yeni radarını tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu; hipersonik füzeleri dahi tespit edebildiğini iddia ettiği, 59N6-TE isimli yeni hava savunma radar sistemini tanıttı.

Yeni hava savunma radarı ile ilgili olarak Rosoboronexport Genel Müdürü Alexander Mikheev tarafından yapılan açıklamada, “Binlerce Rus araştırmacı, tasarımcı ve mühendisin çalışması sayesinde Rosoboronexport, yabancı ortaklarına modern savaştaki en yeni trendlere uygun benzersiz savunma çözümleri sunabilir. Bugün Rosoboronexport, piyasaya hipersonik hedefler de dahil olmak üzere çok çeşitli mevcut ve gelecekteki hava hedeflerini etkili bir şekilde tespit edebilen son teknoloji bir radar sunuyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Katı hal dizinli 59N6-TE Mobil 3D Hava Savunma Radar Sistemi, decimeter dalga boyu aralığına sahip orta ve yüksek irtifa radarıdır. Hipersonik hedeflerin yanı sıra aerodinamik ve balistik nesneleri de etkili bir şekilde tespit edebilmektedir. Radar, 450 kilometreye kadar menzilde ve 200 kilometreye kadar yükseklikte 8000 km / s hıza kadar uçan nesneleri tespit edebilir. Tespit ettikten sonra, radar bilgilerini C4I komplekslerine aktarır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu