Son Reis Sınıfı Denizaltı’nın kalbi de testlerde

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında HAVELSAN tarafından geliştirilen altıncı Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS), üretim bandından çıkarak test hattına girdi.

Alman TKMS firması ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren ve Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine (AIP) sahip altı adet U 214 Sınıfı Denizaltı Gemisi’nin Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşasını kapsayan Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP), başarıyla devam ediyor. Proje kapsamında önemli görevler üstlenen Türk Savunma Sanayii firmalarından biri olan HAVELSAN’ın, Yeni Tip Denizaltı Projesi için özgün olarak tasarladığı Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’nin altıncısı, üretim faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben test hattına alındı.

STM Banner

Proje kapsamında kritik sistemlerin üretimini gerçekleştirmekte olan HAVELSAN, toplamda 7 adet DBDS teslimatı gerçekleştirilecek. Bu sistemlerin 6 adeti üretilecek denizaltılarda, 1 adeti ise kara konuşlu olarak kullanılacak.

Yeni Tip Denizaltı Projesi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Alman TKMS firması arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında; 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı Gemisinin Gölcük Tersane Komutanlığı’ndaki inşa faaliyetleri, başarıyla devam ediyor. Proje kapsamında üretilen ilk denizaltı gemisi olan TCG Pirireis (S-330), 22 Aralık 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katıldığı tören ile Gölcük Tersanesi’nde başarıyla havuza indirildi. Ayrıca aynı törende, projenin 5’inci denizaltı gemisi olan TCG Seydi Ali Reis’in (S-335) de ilk kaynak töreni gerçekleştirildi.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’ne (AIP) sahip olan denizaltılar, dünya genelinde nükleer tahrikli denizaltılardan sonra en stratejik denizaltı gemileri olarak biliniyorlar. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) için kritik öneme haiz olan düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltı gemileri; 68 metre uzunluğa, 13 metre yüksekliğe, 1.690 ton yüzey deplasmanına, 20kt+ azami hıza, azami 1250 deniz mili menzile, 260 metre görev derinliğine, 27 kişilik mürettebata ve 84 gün görev süresine sahipler. Reis Sınıfı Denizaltılar, 4’ü Sub-Harpoon ateşleme kabiliyetine sahip 8 adet 533mm’lik torpido kovanı ile silahlandırılmışlardır.

İnşa ve donatım faaliyetleri Gölcük Tersane Komutanlığında devam eden 6 adet Reis Sınıfı Denizaltılardan; TCG Pirireis (S-330) 2022, TCG Hızır Reis (S-331) 2023, TCG Murat Reis (S-332) 2024, TCG Aydın Reis (S-333) 2025, TCG Seydi Ali Reis (S-334) 2026, TCG Selman Reis (S-335) ise 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu