Rusya ele geçirdiği Türk İHA’larını Moskova’da sergiledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Army-2023 Askeri Forumu’nda ele geçirdiği Türk yapımı insansız hava araçlarını sergiledi. Sergide; Bayraktar TB2 ve SERÇE insansız hava araçlarına yer verildi.

Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarındaki Kubinka kentinde, Army-2023 Uluslararası Askeri Forumu başladı. Rus savunma sanayii ürünlerinin sergilendiği forumda, başka ülkelerden ele geçirilen savunma sanayii ürünlerine de yer verildi.

STM Banner

Forumda yer verilen ürünler arasında, Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile ASELSAN tarafından geliştirilen SERÇE İnsansız Hava Aracı (İHA) dikkat çekti. Bayraktar TB2’nin Ukrayna Ordusu’na ait olduğu bilinirken, SERÇE’nin Suriye’den mi yoksa Ukrayna veyahut Libya gibi diğer bir ülkede mi ele geçirildiği bilinmiyor.

Öte yandan forumda sergilenen Bayraktar TB2 SİHA’nın, Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait sembolleri taşıdığı ve kanat altına MAM-L ile MAM-C mühimmatları bulunduğu görüldü. Bayraktar TB2 ile MAM-L mühimmatındaki yapısal bozukluklar ise dikkat çekti. Maket mi oldukları yoksa muharebe sahasında yapısal bütünlükleri bozuk bir şekilde ele geçirilip, sergi öncesinde estetik açıdan onarım faaliyeti mi yapıldığı hususları belirsizliklerini koruyorlar.

ASELSAN-SERÇE

Sergide yer alan ASELSAN üretimi SERÇE İHA’nın altında ise İSPİNOZ Minyatür Elektro-Optik Sistemi bulunduğu gözlemlendi. İkaz ışıkları yanan SERÇE İHA ve İSPİNOZ faydalı yükünün, kullanılabilir yapıda oldukları tahmin ediliyor.

Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan ötürü her şeye rağmen taraflar arasında uzlaştırıcı bir denge politikası gütmek için yoğun efor harcadığı bir zaman diliminde, Rusya’nın söz konusu Türk savunma sanayii ürünlerini sergilemesi dikkat çekti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu