Rusya’dan Hibrit Motorlu İHA Projesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus devlet teknoloji kuruluşu Rostec’e bağlı ZALA Aero Firması; TASS’a verdiği demeçte, dünyada bir ilki başararak hibrit motorlu İHA yaptıklarını açıkladı.

İddiaya göre Rusya, dünyanın ilk hibrit motorlu hafif sınıf insansız hava aracını geliştirdi. ZALA Aero Özel Projeler Başkanı Nikita Khamitov, İHA’nın Perşembe günü yapılan sunumu sırasında TASS’a verdiği demeçte; Rus ZALA Aero’nun dünyada bir ilk olarak hafif sınıf insansız hava aracı olan ZALA 421-16E5G’yi, elektrik motoru ve içten yanmalı motoru birleştirerek hibrit bir güç sistemiyle donattığını belirtti.

STM Banner

ZALA Aero Özel Projeler Başkanı Nikita Khamitov: “Bu İHA sınıfında içten yanmalı motor ile elektrik motorunu birleştirerek dünyada bir ilke imza attık. Şirketin yapmış olduğu hibrit motorun çalışma şekli ise şöyledir; uçuş sırasında içten yanmalı motor ana itici güç olarak kullanılmıyor ancak jeneratörü ve bataryayı besliyor. Bu da elektrik motoru dahil olmak üzere tüm yerleşik sistemlere güç sağlamış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Khamitov, “Bu güç grubu sayesinde 16 saatten fazla bir uçuş süresi elde ederek rakiplerine kıyasla daha fazla havada kalmayı başardık. Ve tüm bunları hibrit motor sayesinde tamamen sessiz bir modda çalışarak sağladık.” dedi.

İHA’nın genel olarak üstlendiği görevler; keşif, kamikaze ve 2G/3G/4G mobil ağ sistemlerinin kullanılmasına olanak sağlama yeteneği olduğu ifade edildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya’nın EuroMALE’de kararı kesinleşti


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu