Rusya’dan İspanya firkateynlerine sıcak takip

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi’nin Çarşamba günü bildirdiğine göre; Rus Donanması’nın Karadeniz Filosu, Karadeniz’e giriş yapan İspanyol Donanması fırkateyni Mendez Nunez’i izlemeye başladı.

Açıklamada, “Karadeniz Filosu’nun kuvvetleri, Karadeniz’deki İspanyol Donanması fırkateyni Mendez Nunez’i izlemeye başladı.” ifadelerine yer verildi. Rusya Federasyonu Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, İspanyol savaş gemisinin 17 Mart’ta Karadeniz’e girdiğini bildirdi.

STM Banner

Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, Karadeniz Filosu’nun 12 Mart 2021’de Karadeniz’e giren İspanyol Donanması fırkateyni Cristobal Colon’u da takip ettiğini bildirdi.

NATO savaş gemileri, periyodik olarak Karadeniz bölgesine giriş yapmaktadır. Şubat 2021’de, Karadeniz’e giren İspanyol ve Yunan mayın tarama gemileri de Rus Donanması tarafından takip edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Karadeniz’de bölge dışındaki devletlere ait savaş gemilerinin varlığının bölgedeki istikrara katkı sağlamadığını iddia ediyor.

Frigate "Alvaro de Bazán" (F-101) - Fragata 'Álvaro de Bazán' - Ships -  Armada Española - Ministerio de Defensa - Gobierno de España

Álvaro de Bazán’ Sınıfı Firkateyn

İspanya Donanması’na ait Cristóbal Colón (F-105) ve Méndez Núñez (F-104) Firkateynleri, ‘Álvaro de Bazán’ sınıfı firkateynler olarak geçmektedirler. Bu firkateynler; 146.7 metre uzunluğa, 18.6 metre ene, 5800-6390 ton deplasmana ve yaklaşık 220 kişilik mürettebata sahiptirler.

CODOG tahrik sistemi ile donatılan firkateynler; 48’li Mk41 Dikey Atım Sistemi, 32 adet RIM-66L SM-2MR Blok IIIA Hava Savunma Füzesi (Her Mk41 hücresi için 1 adet), 64 adet RIM-162 ESSM Hava/Füze Savunma Füzesi (Her Mk41 hücresi için 4 adet), 8 adet Harpoon Gemisavar Füzesi ve Mk-32/Mk46 Torpido silah sistemlerine sahiptirler.

Ferrol’daki İspanyol Navantia Tersanesi tarafından, 2002-2012 yılları arasına toplam 5 gemi üretilmiştir. Son gemi F 106 SPS Juan de Austria’nın inşası ise iptal edilmiştir.

Önerilen İçerik: SOM Füzesi’ne Meteksan Savunma üretimi yerli altimetre


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu