MBDA İtalya’ya Teseo MK2/E temin edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa Merkezli MBDA firması, yeni gemisavar füzesi Teseo Mk2/E sistemini İtalya Donanması’nın hizmetine sunmak amacıyla İtalya ile yeni bir sözleşme imzaladı.

Bu yeni nesil sistem, dünya çapında OTOMAT olarak bilinen eski Teseo ailesi üzerine inşa ediliyor ve gemisavar  yeteneklerinde önemli bir gelişme sağlayacağı tahmin ediliyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Teseo Mk2/E Füzesi, uçuşu boyunca tam görev kontrolü ile hem deniz hem de kara hedeflerini çok uzun menzilde isabetli bir şekilde vurabilecek. Sistem, yenilikçi bir entegre görev planlamasına ve gelecekte ek özellikler için bazı seçeneklere sahip yeni bir RF arayıcıya sahip olacak.

Teseo Mk2/E, gelişen yeni nesil tehditlere çözüm olarak üretiliyor. Bu gelişmiş sistem kavramını ortaya çıkaran adımın, son üç yıldır MBDA ve İtalya Donanması’nın ortak olarak teknik ve program faaliyetlerini başlatması olduğu belirtiliyor.

Teseo Mk2/E

MBDA CEO’su Eric Beranger: “Burada, bu önemli sözleşmeyi hayata geçirmek için salgının yarattığı tüm aksaklıklara karşı da çok çalışan İtalyan Donanması, hükümeti ve tüm MBDA ekiplerine özel bir teşekkür etmek istiyorum. MBDA Group, Teseo Mk2/E’yi önemli bir program olarak görmektedir ve bu yeni gelişmenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına tamamen bağlı kalacaktır. Yeni Teseo Mk2/E, dünya çapında iyi tanınan ve gelecekte deniz ürünlerimizin ihracat pazarlarındaki çekiciliğini destekleyecek bir ürün serisi üzerine inşa ediliyor.” dedi.

Teseo Mk2 Evo füzelerinin geliştirilmesi ve entegrasyonuna ilişkin sözleşme, İtalyan Parlamentosunun yeşil ışık yakmasının ardından MBDA İtalya ve İtalya Savunma İdaresi tarafından imzalandı. İleride; İtalyan DDX Destroyerleri, FREMM Fırkateynleri ve PPA Devriye gemileri yeni füzelerle donatılabilecek.

Teseo Mk2/E Füze Sistemi

Teseo Mk2/E füze sisteminin FREMM ve Horizon sınıfı fırkateynlerde kullanılan eski nesil Mk2/A füzelerinin yerini alması bekleniyor. Ayrıca İtalya’nın yeni nesil destroyerinde de bu silah sisteminin kullanılması bekleniyor. Şu anda üretimde olan yeni Çok Amaçlı Açık Deniz Devriye Gemileri de gelecekte kullanılmak istenirse Teseo Mk2/E kurulumu için uygun altyapıyı barındırmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: Harp başlıklı ATMACA tam isabetle vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu