Rusya S-500’ün envantere giriş tarihini öne çekti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sisteminden (ADMS) edindiği tecrübeler sonucunda geliştirme faaliyetlerine başladığı S-500 Prometey Hava Savunma Füze Sisteminin envantere giriş tarihini, öne çekti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, “S-500 ile gerçekleştirilen başarılı ön testler, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığının bu hava savunma sisteminin envantere giriş tarihini erkene almasını sağladı” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, S-500 sistemlerinin teslimatlarının 2020 yılından itibaren başlayacağı bilgisi paylaşılmıştı. Rusya’nın 2045’e kadar kullanmayı planladığı S-500 sisteminin, 480 kilometreden fazla menzile sahip olacağı bilinmekte. Ayrıca S-500’ün sadece hava soluyan (Uçak, Helikopter, İHA, Seyir Füzeleri vb.) hedeflere karşı değil, Orta Menzilli Balistik Füzeler (MRBM) ile Uzun Menzilli Balistik Füzelere (IRBM) karşı da etkili olması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ülkemizin eksiği bulunan bu sistem herneye malolursa olsun bu sistem turkiyeye getirilmeli ve bu konuda olan açığımız kapatılmalı ş 400 sade hava savunmasını görülmemeli aynı zamanda geniş kaplamlı radar sistemidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu