Rusya Savunma Bakanlığı: “Almanya’ya Nota Verildi”

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Savunma Bakanlığı, Salı günü Alman savunma ataşesini çağırdı ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Rusya’nın nükleer caydırıcılığına ilişkin açıklamaları üzerine bir not verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “25 Ekim tarihinde Rusya’daki Almanya büyükelçiliğindeki savunma ataşesi, Rusya Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Müdürlüğü’ne davet edildi. Görüşmede, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Rusya’nın nükleer caydırıcılığı konusundaki açıklamalarına dikkat çekildi ve bir nota teslim edildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Alman savunma ataşesine, “bu tür açıklamaların Avrupa’daki gerilimi artırdığı ve durumun normalleşmesine katkıda bulunmadığı” söylendi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın sözleri, Kramp-Karrenbauer’in Cuma günü Alman radyosunda verdiği ve NATO’nun “caydırıcılık doktrininin” Bloğun, Moskova’nın NATO’nun ortaklarına veya müttefiklerine saldırmasını önlemek için gerekli gördüğü her türlü yolu kullanmak anlamına geldiğini ve “Rusya’ya çok açık bir şekilde ifade edilmesi” gerektiğini söylediği röportajın ardından geldi. Alman Savunma Bakanı, nükleer silahların “caydırıcılık yolu” olduğuna da dikkat çekti.

Topol-M intercontinental ballistic missile launched from Plesetsk Cosmodrome

Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Moskova’nın NATO’nun Rusya sınırları yakınlarına asker toplamaya yönelik baskısından duyduğu endişeleri yineleyerek, Alman mevkidaşının “geçmişte bunun Almanya ve Avrupa için nasıl sona erdiğini iyi bilmesi” gerektiği konusunda uyardı.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Sputnik

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu