BAE Hava Kuvvetleri Komutanı İlk Kez İsrail’de

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri Komutanı İsrail’i ziyaret etti. İki ülkenin hava kuvvetleri arasında iş birliği gündemde.

BAE Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İbrahim Nasır Muhammed el-Alevi, İsrail’de düzenlenen çok uluslu Blue Flag (Mavi Bayrak) Tatbikatı’na katılmak üzere İsrail’e gitti. İsrail ve BAE arasındaki ilişkiler geçtiğimiz yıl içerisinde “normalleşme” evresine geçmişti.

STM Banner

İki ülke bugüne kadar diplomatik ve ticari anlamda yakın bir iş birliği sergiliyordu ancak ilk kez askeri anlamda bir iş birliği olasılığı da doğmuş oldu.

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Amikam Norkin ise BAE’li mevkidaşının ziyaretini “hava kuvvetlerimiz arasındaki iş birliğinin geleceği için muazzam öneme sahip gerçekten tarihi bir gün” olarak nitelendirdi.

İran İle İlişkiler ve Güvenlik İş Birliği

İsrail medyası ise BAE ile beraber İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararı alan bir diğer Körfez ülkesi Bahreyn’in İsrail ile askeri manada iş birliğine gidebileceğine dair sinyaller olduğunu kaydediyor.

Üç ülkenin İran üretimi İHA’lara karşı bir savunma birliğine gideceği düşünülüyor.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, geçtiğimiz ay BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada İran’ın Yemen, Irak, Suriye ve Lübnan’daki uzantılarına yüzlerce ve hatta binlerce “ölümcül İHA” sağlamayı planladığını iddia etmişti.

BAE Hava Kuvvetleri Komutanı İsrail'de
BAE Hava Kuvvetleri Komutanı İsrail’de

Geçtiğimiz hafta yabancı gazetecilere demeç veren İsrailli üst düzey bir yetkili ise İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki güvenlik iş birliğinin geçtiğimiz aylarda “geliştiğini ve yoğunlaştığını” belirtti.

İsrailli yetkili her ne kadar bu ülkelerin ismini vermese de İsrail’in bu yıl içerisinde CENTCOM’a (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) bölgesine dahil edilmesinde bunun büyük payı olduğunu kaydetti.

İsrail, Ocak ayında Avrupa ve Rusya’ya odaklı olarak faaliyet gösteren EUCOM (Avrupa Merkeze Kuvvetler Komutanlığı) bölgesinden Orta Doğu odaklı CENTCOM bölgesinin sorumluluk alanına dahil edilmişti.

İsrail Savunma Bakanı Gantz’ın Açıklamaları

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise geçtiğimiz günlerde BAE’li mevkidaşı Muhammed bin Ahmed el-Baverdi ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve iki ülkenin bölgedeki istikrarı artırmak için güvenlik iş birliğine gitme olasılığını görüşmüştü.

Gantz, İsrail’in Körfez ülkeleriyle “özel bir güvenlik tertibi” geliştirme niyetinde olduğunu kaydetmiş ve ortak tehdit olarak görülen İran’ı hedef göstermişti.

“Bir savunma paktı olacağını düşünmüyorum ama ilişki içinde olduğumuz her ülke ile savunma ilişkilerimizi geliştireceğiz. Özel güvenlik tertibi kurma sürecimiz var ve bu düzenleme dahilinde ilişkilerimizi sürdürebilir ve geliştirebiliriz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Biden Yönetimi’nden BAE’ye F-35 Satışında Huawei Baskısı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu