Rusya’nın Stealth Bombardıman Uçağı PAK DA’da yeni gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus savunma sanayiinde konuşan bir kaynağa göre; Rus şirket Tupolev tarafından geliştirilen yeni nesil stealth bombardıman uçağı PAK DA’nın tasarımına onay geldi.

Rus savunma sektöründen bir kaynağın, Rus medya kuruluşu RIA Novosti’ye yaptığı açıklamaya göre; Rus askeri havacılık ve savunma şirketi Tupolev tarafından geliştirilen PAK DA’nın tasarımına, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’ndan onay geldi. Kaynak, ayrıca birkaç prototip PAK DA bombardıman uçağının yapımının şu anda devam ettiğini söyledi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; uçağın geliştiricisi Tupolev, PAK DA konsepti için stealth – düşük radar kesit alanı – özelliklere ve uzun menzilli silahların kullanımına öncelik vermekte. Yeni bombardıman uçağı “uçan kanat” aerodinamik şemasına göre inşa edilecek.

Planlara göre uçak, ses altı hıza ve daha uzun bir uçuş süresine sahip olacak. İnsansız hava aracı gruplarını kontrol edebilecek, uzun menzilli seyir füzeleri ve hipersonik füzeler dahil olmak üzere gövde içi silahları ve havadan havaya füzeleri kullanabilecek.

PAK-DA

Ek olarak, özel modellerin ve inşa edilen bombardıman uçağının bazı parçalarının radar görünümü değerlendirilmesi için bir dizi teste tabi tutulduğu ve PAK DA’nın, NATO ülkelerinin gelişmiş hava savunma hatlarını fark edilmeden aşabileceği de aktarılanlar arasında yer almakta.

Uçağın, Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri envnaterinde bulunan Tu-95MS bombardıman uçaklarının yerini alması ve 2027 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-A Hava Savunma Sistemi’nin kabul testleri tamamlandı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu