F-15EX’in yeni adı: “Eagle II”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Boeing şirketi tarafından geliştirilen F-15 ailesinin en yeni üyesi olan F-15EX savaş uçağının yeni adı “Eagle II” oldu.

Florida’da bulunan Eglin Hava Üssü’nde düzenlenen hangardan çıkış (rollout) ve isimlendirme töreninde konuşan Korgeneral Duke Richardson, F-15EX’in lakabının “Eagle II” şeklinde olacağını açıkladı.

STM Banner

F-15EX ilk uçuşunu 2 Şubat’ta St. Louis, Missouri’deki Lambert Uluslararası Havaalanı’nda yapmıştı. Bir ay sonra 10 Mart’ta Boeing, ilk uçağı Hava Kuvvetlerine teslim etti ve şu anda uçağı Eglin Hava Üssü’nde operasyonel testlere tabi tutuyor.

F-15EX Advanced Eagle savaş uçağı, Boeing şirketi tarafından günümüzün muharebe sahasındaki tehdit anlayışları göz önüne alınarak üretilmiş en yeni F-15 modelidir.

F-15 savaş uçağı, Vietnam Savaşı’ndan sonra geliştirilmeye başlandı. Nitekim Vietnam Savaşı’ndan sonra envantere giren F-15A, gerçekten hava-hava görevleri için son derece sorunsuz, uygun, çok güçlü ve teknik açıdan ise gerçekten mükemmelin ötesinde bir uçaktı. F-15A ve B’nin üretiminden sonra F-15C ve F-15D üretildi. 80’li yıllara gelindiğinde, F-4 ve F-111’lerin yerini alması için F-15E Strike Eagle programı başlatıldı. Geçtiğimiz yıllarda ise Boeing tarafından F-15 ailesine yeni bir uçak getireceğini açıklandı. Bu uçak F-15EX Advanced Eagle oldu.

F-15

ABD Hava Kuvvetleri içindeki bazı Generaller F-35 programından devam edilmesi gerektiğini savunurken, bazı generaller ise beşinci nesilden daha düşük kabiliyetli 4.5 nesil yeni bir uçağın tasarlanmasını savunmuşlardır. Özellikle bazı Generallerinin, KFX projesine imrendiği de söylenmektedir. Bazı generaller ise F-15EX programından memnun olduklarını dile getirip, F-15 tedarik miktarının artmasını beklediklerini demeçlerinde yer vermişlerdir.

Boeing ile ABD Hava Kuvvetleri arasında, geçtiğimiz yıl sözleşme imzalanmıştı. İmzalanan söz konusu sözleşme, ABD Hava Kuvvetleri için F-15EX savaş uçağı üretimini kapsıyordu. Toplam değeri 22 milyar 890 milyon ABD doları olan sözleşme kapsamında ilk teslimat, 1.192 milyar ABD Doları bedel ile 8 adet Lot 1 F-15EX savaş uçağı üretimini içeriyor. İmzalanan sözleşmeye binaen halihazırda Boeing’in Louis tesislerinde inşa halinde olan ilk iki jet, 2021 yılı içerisinde teslim edilecekti.

Sözleşmeye binaen Boeing, ABD Hava Kuvvetleri için üreteceği 8 adet F-15EX savaş uçağına yönelik çalışmalarını, 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlamakla yükümlü. ABD Hava Kuvvetleri, 2020 yılı içerisinde F-15EX programı ile ilgili olarak Boeing’e 301 milyon ABD Doları değerinde ödeme gerçekleştirecek.

F-15EX
F-15EX

F-15EX, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15C/D savaş uçaklarının yerini alması için geliştirilmiş çift kişilik bir savaş uçağıdır. Halihazırda en modern F-15 konfigürasyonu olan F-15EX, bir dizi gelişmiş silah sistemine sahiptir. F-15EX ve eski F-15’ler arasındaki en önemli fark, Açık Görev Sistemleri (OMS) mimarisinde yatmaktadır. OMS mimarisi, yeni nesil uçak teknolojilerinin hızlı bir şekilde entegrasyonunu sağlamaktadır. F-15EX ayrıca kablosuz uçuş kontrolleri, yeni bir elektronik savaş sistemi, gelişmiş kokpit sistemi ve eski F-15’lerde bulunan görev sistemleri ile yazılımın en yeni versiyonlarına sahip olacak.

2200 km’yi aşan harekat yarıçapı sayesinde oldukça uzak mesafelerde ki hedeflere harekat düzenleme kapasitesine sahip olacak F-15EX, APG-82V1 AESA radar ile çok daha keskin gözlere sahip olacak. Güçlendirilmiş motorları ile ses hızından 2,5 kat daha fazla hıza ulaşabilen yeni nesil F-15’lerin, aynı zamanda 13 ton silah taşıma kapasitesi bulunuyor. F-15EX’te bakım ve idame masrafları düşürülürken, gövde ömürlerinin ise 20 bin saate çıkarıldığı paylaşılan bilgiler arasında.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-15EX Advanced Eagle ve Özellikleri

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu