Rusya: Türkiye’ye MMU (TF-X) Konusunda Yardım Edebiliriz

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, Türkiye’ye Milli Muharip Uçak (MMU/TF-X) projesi kapsamında yardım etmeye hazır. Fakat Rusya’nın çıkarlarının tehlikeye girmemesi karşılığında.

Moskova Bölgesi’ndeki Alabino kentinde düzenlenen Army-2021 Uluslararası Askeri Teknik Forumu’nda Rus Savunma Bakanlığına bağlı Zvezda televizyonu muhabiri Alexey Samoletov’a bir demeç veren Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev, Türkiye’nin yürüttüğü 5.nesil savaş uçağı MMU projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Rusya’nın Türkiye’ye MMU projesinde yardımcı olabileceğini belirten Şugayev, bu yardımın Rusya’nın ulusal çıkarlarının tehlikeye girmemesi karşılığında olacağını vurguladı.

Şugayev: “TF-X programı hakkında konuşalım. Türk partnerlerimiz 5.nesil bir savaş uçağı üretmeye çalışıyor. Bu konuda onlara yardımcı olabiliriz fakat kendi ulusal çıkarlarımıza zarar gelmediği sürece bunu yaparız.”

Rus yetkili Şugayev, daha önce yaptığı bir açıklamada Rus savaş uçağı Su-57 ile Türk savaş uçağı MMU’nun rakip olabileceğini belirtmişti. Rus tarafı her ne kadar MMU konusunda iş birliğine açık olduklarını belirtse de Türk tarafından bu konuda olumlu bir mesaj verilmiş değil.

Şugayev tarafından yapılan açıklamada, “Türk ortaklarımız Milli Muharip Uçak (MMU)’ı ürettiklerinde, bu uçağın küresel silah pazarına girmesi olasılığını göz ardı edemeyiz. Potansiyel olarak Su-57 ile rakip olabilirler. Kuralları adil olan bir oyunda, her zaman sağlıklı rekabete hazırız.” ifadelerine yer verilmişti.

Milli Muharip Uçak (MMU(TF-X)
Milli Muharip Uçak (MMU(TF-X)

Bu konuda Türk tarafıyla ilgili çalışma grupları düzeyinde istişareler yürütüldüğünü belirten Şugayev, Rusya’nın “yalnızca kendi tüketimine yönelik” ustalık bilgisine (know-how) sahip olduğunu ve yapılması gereken tek şeyin motor düzenekleri, uçak ekipmanı veya herhangi bir şey de olmak üzere hangi alanda yardım sağlanabileceğine karar verilmesi olduğunu kaydetti.

Şugayev, aynı zamanda Türkiye’ye yeni bir parti S-400 hava savunma sistemi tedarik edilmesini öngören anlaşmayla ilgili müzakerelerin son aşamada olduğunu söyledi fakat Türk savunma kaynakları Rus tarafından gelen bu açıklamaları kesin bir dille yalanlıyor.

TUSAŞ Milli Muharip Uçak (MMU)

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmaktadır.

MMU’nun, 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir. Bu kapsamda MMU, 2023 yılında hangardan çıkacak, 2026 yılında ilk uçuşunu yapacak ve 2030’dan itibaren envantere alınacaktır. Temel olarak 5’inci nesil olarak geliştirilen MMU, ilk bloklarında 4++ nesil performans gösterecektir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Hava Kuvvetlerinin MMU TF-X Sunumu ve Öne Çıkanlar


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Zvezda

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu