Rusya ve Suudi Arabistan Askeri İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya ve Suudi Arabistan arasında askeri iş birliği anlaşması imzalandı. İmza töreni Rusya’da düzenlenen Army-2021 Savunma Sanayii Fuarı’nda gerçekleşti.

Rusya’nın kuzeydoğusundaki Kızıl Bayrak Birliklerinin sorumluluk alanında düzenlenen Army-2021 Uluslararası Askeri ve Teknik Forumu’na katılan Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid bin Selman, Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

STM Banner

Prens Halid, Şoygu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki askeri ve savunma iş birliğini güçlendirmenin yollarını tartıştıklarını belirtti. Bölgede istikrar ve güvenliği korumak için ortak çabaları tartıştıklarını vurgulayan Selman, iki ülkenin karşı karşıya olduğu ortak zorlukları gözden geçirdiklerini kaydetti.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise Rusya’nın “ortak çıkarları ilgilendiren çeşitli konularda askeri ve askeri-teknik alanlarda ikili iş birliğini istikrarlı bir şekilde geliştirme kararlılığını” vurguladı.

Prens Selman’a hitap eden Şoygu, Rus silahları hakkında ise şu ifadeleri kaydetti:

Suriye’de kendilerini iyi kanıtlamış olanlar da dahil olmak üzere, en yeni Rus silahlarını mekanlarında inceleyebileceksiniz. Kişisel katılımınızı, Suudi Arabistan’ın Rusya ile iş birliğini daha da derinleştirme yolunun bir teyidi olarak görüyoruz.”

Halid bin Selman, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın favori kardeşi olarak görülüyor.

Rusya ve Suudi Arabistan Arasında Askeri İş Birliği Anlaşması
Rusya ve Suudi Arabistan Arasında Askeri İş Birliği Anlaşması

Prens Halid, Şoygu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin ile iki ülke arasındaki askeri iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan iş birliği anlaşmasını imzaladı.

Suudi Arabistan’ın Silah Pazarındaki Rolü

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından her yıl düzenli olarak yayımlanan “Uluslararası Silah Transferlerinde Trendler” adlı raporun 2020 yılı versiyonuna göre Suudi Arabistan, 2016-2020 döneminde en fazla silah ithal eden ülke olmuştu. Suudi Arabistan, %11’lik payla bu dönemde en fazla silah satın alan ülke idi.

İki ülke arasında imzalanan askeri iş birliği anlaşmasının detayları ise bilinmiyor. Dünyanın en fazla silah ithal eden ülkesi olan Suudi Arabistan’ın en fazla silah ithal ettiği ülke ise ABD. Suudi Arabistan, 2016-2020 dönemindeki silah ithalatının %24’ünü ABD’den gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan’ın S-400 Hava Savunma Sistemi ve Su-35 savaş uçaklarıyla yakından ilgilendiği daha önce pek çok kez rapor edilmişti.

İmza Töreni

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan KARAYEL-SU İHA üretimine başladı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu