Rusya yeni Pantsir’i görücüye çıkartacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, KBP Instrument Design Bureau tarafından tasarlanan Pantsir Hava Savunma Sistemi (HSS)’nin yeni bir modelini görücüye çıkartmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre Pantsir-S1M adi verilen yeni sistemi, COVID-19 sebebiyle 24 Haziran’da Kızıl Meydan’da kutlanılacak Zafer Günü Geçiti’nde görücüye çıkarılacak. Kamaz-53958 Typhoon şasisi üzerine inşa edilen Pantsir-S1M, yeni bir radar ile kızılötesi elektro-optik hedef takip sistemi ile donatıldı. Hem hava savunma top hem de hava savunma füze sistemlerini bünyesinde barındıran Pantsir’in yeni versiyonunda angajman menzili, Janes’e göre 30 kilometreye çıkartıldı.

STM Banner

Pantsir-S1M sisteminin; sabit ve döner kanatlı savaş uçaklarına, insansız hava araçlarına ve gemisavar ile seyir füzeleri de dahil olmak üzere yüksek hassasiyetli silah sistemlerine karşı koruma sağlaması hedefleniyor.

Pantsir SAM, pantsir suriye, pantsir vurulma anı, pantsir,
TSK tarafından vurulan Pantsir

Ancak Türk yapımı ANKA-S ve Bayraktar TB2 tipi Silahlı Hava Araçları (SİHA) tarafından son 1 yılda, Suriye ve Libya’da 20’den fazla Pantsir sistemi imha edildi. Bir hava savunma sistemi için en kolay hedef olan SİHA’ların, “Düşman Hava Savunmalarının İmhası” denilen ve İngilizce telaffuzu (Destruction of Enemy Air Defenses (DEAD)) olan görevlerde bu denli başarılı olmasında, Türk yapımı elektronik harp sistemlerinin de çok büyük bir etkisi oldu.

Rus kaynaklara göre Pantsir-S1M, Suriye ve Libya’da elde edilen tecrübeler üzerinden geliştirildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu