Rusya’dan Armata teslimatı için yeni tarih

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’na bağlı Rostec şirketinin CEO’su Sergei Chemezov, Armata Ana Muharebe Tankı (AMT)’nın Rus Ordusu’na teslimatı ile ilgili yeni bir tarih verdi.

Chemezov, “T-14 Armata tankının seri üretim teslimatları, 2021 yılında başlayacak. Bugün şüphesiz dünyanın en iyi tankı. Gelecekte bu araç, Rus ordusunun yeni ana tankı olacak.” açıklamalarında bulundu. Chemezov, “Armata”nın çalışma mekanizmasının olabildiğince otomatik hale getirileceğini belirtti.

STM Banner

T-14 Armata Üretiminde Yaşanan Problemler

Taretindeki bazı önemli sorunlar ve maliyetinin yüksek olması gibi sebeplerden dolayı T-14 Armata seri üretim hattını 28 adet tankın üretiminden sonra kapatan Uralvagonzavod, önceliğin T-90 ve T-80 tanklarının modernizasyonu olduğunu ve T-14 Armata’nın tekrardan üretime geçmesi için tüm sorunların çözülmesi gerektiğini açıklamıştı.

Ocak 2019’un sonlarına doğru ise Rusya tarafından yapılan açıklamalarda, T-14 Armata tankının sahip olduğu sorunların büyük oranda çözüldüğü ve 2019 yılında tekrardan testlere başlanacağından bahsedilmişti. Armata’nın bazı saha testleri Suriye’de gerçekleştirilmiş ve T-14 Armata, sahip olduğu sorunların büyük bir kısmının artık var olmadığını kanıtlayabileceği en zorlu bölgede kanıtlamıştı.

Rusya, Armata’nın seri üretim yolundaki en büyük engel olan maliyet unsurunu ise tankı ihraç ederek çözmeyi planlıyor. Şu ana kadar başta Hindistan olmak üzere çeşitli ülkelerle bu konuda temaslarda bulunulmuş olsa da bu temaslar, henüz fiili bir alıma dönüşemedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Düşüp bayılmak üzereyim artık. Bu tank pilavı daha çok su kaldıracak. Sütre gerisinden 120 mm top
    kullanmak, Suriye’de olduğu gibi. Herhalde yüzlerce tankın birlikte kullanıldığı, kesin hava üstünlüğünün sağlandığı , Iraktakı Körfez harekatı gibisinden birşeyi düşünen yoktur. Ateş desteği için zaten aslan gibi 155mm Fırtınalarımız var. Neler mi zırvalıyorum ? Demem o ki Kore gibi bir teknoloji devi Alman Renk yerine kendi aktarmasını yaptı, 320 sat sorunsuz çalışmasını şart koştu ordusu, iki testte de başarısız oldu. Yanisi tank belki hala önemli ama gittikçe de önemini kaybediyor.
    İllaki tamamen yerli ve milli diye tutturmayalım. Envanterin toplamda 3000’li sayıların üstünde olduğunu da hatırlatayım.En akılcısı önce Aselsanın filan modernize olmaya değecek platformları
    yenilemesi. Öyle motoru,aktarması bile daha olmayan platformlarla uğraşmak yerine bir şekil, ihtiyacımız olan kadarını,offset falan almak.Buna harcanacak parayı,çok daha önemli savunma projelerimize yatırmak daha iyi olacak derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu