Çin’in silah satışlarında %5 artış

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Cumhuriyeti’nin savunma ve havacılık sanayii sektöründe faaliyet gösteren en büyük dört şirketinin satışları, 2019 yılı içerisinde %5 oranında artış kaydetti.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), dünyanın en büyük 25 savunma ve havacılık sanayii şirketiyle ilgili bir rapor yayımladı. SIPRI tarafından yayımlanan ve ilk kez Çinli şirketlerin dahil edildiği rapora göre; dünyanın en büyük 25 savunma ve havacılık sanayii şirketi arasından bulunan dört Çinli şirket, 2019 yılında 2018’e kıyasla satışlarını yaklaşık %5 oranında arttırarak 56.7 milyar ABD Doları değerinde satış gerçekleştirdi.

STM Banner

Listede sırasıyla 6,8,9 ve 24’üncü sırada bulunan Çinli şirketler ise şu şekilde: Aviation Industry Corporation of China (AVIC), China Electronics Technology Group Corporation (CETC), China North Industries Group Corporation (NORINCO) ve China South Industries Group Corporation (CSGC).

Listede yer alan ilk beş şirketi ise ABD’de faaliyet gösteren Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon ve General Dynamics.

Dünyanın En Büyük 25 Savunma Sanayii Şirketi
(Defense News Top 100)


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu