Rusya’dan Hindistan’a modernizasyon teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’na bağlı Uralvagonzavod ve Rosoboronexport, T-90 tanklarının modernizasyonu için Hindistan ile temas halinde.

T-90 Ana Muharebe Tankının üreticisi Uralvagonzavod ve Rusya Devlet Silah Satıcısı Rosoboronexport’un yetkilileri, Hindistan DefExpo fuarında bir araya gelerek, Hindistan envanterinde bulunan ve 2020 yılı itibari ile sayılarının 1600 adet olması planlanan T-90 tanklarının, 1025 adetten fazlasını oluşturan T-90S Bhishma tanklarını modernize etme konusunda masaya oturdular.

STM Banner

Görüşme sonunda Rosoboronexport yetkilileri tarafından verilen demeçte, T-90S Bhishma tanklarına yapılacak olan modernizasyonda, otomatik hedef izleyici ve dijital balistik hesap makinesini içeren elektronik iyileştirmeler olacağı belirtildi. Tankların, T-90MS Tagil seviyesine yükseltilip yükseltilemeyeceği yönünde gelen bir soruya karşılık yetkililer, “Bu tür bir yükseltme mümkün değil çünkü bunlar farklı nesillerdeki tanklar.” cevabını verdiler.

Görüşmeleri devam eden modernizasyon gerçekleştiği taktirde, en modern T-90S tanklarına sahip ülke ünvanı el değiştirecek. Rusya’dan birkaç özel ekleme ile birlikte T-90S tedarik eden Azerbaycan, en modern T-90S tanklarına sahip ülke konumunda.

Hindistan’ın ana muharebe tankları üzerine yaptığı peş peşe anlaşmalar, Pakistan tarafında da hareketlenmelere sebep olabileceği düşünülüyor. Çin ile bu konuda önemli anlaşmalara ve çalışmalara sahip olan Pakistan’ın, tercih edebileceği en muhtemel ve modern tank ise ZTZ-99A2 olarak göze çarpıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu