Rusya’dan dikkat çekici ‘Karadeniz Filosu’ kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna ile artan gerilim üzerine Hazar Filosu’nun amfibi bot ve çıkarma gemilerinin Karadeniz Filosu’na transferine karar verdi.

Rusya Haber Ajansı TASS’ın haberine göre; Rusya Federasyonu, Güney Askeri Bölgesi’ne (SVO) bağlı Hazar filosuna ait topçuları, amfibi botları ve gemileri, Makhachkala Üssü’nden Karadeniz’e transfer edecek. Transferin sebebinin, kış eğitim dönemi için yapılacak olan denetim olduğu belirtildi.

STM Banner

Rusya Federasyonu Güney Askeri Bölgesi tarafından yapılan açıklamada: “Hazar filosunun gemileri, filolar arası geçiş için Hazar denizinden Karadeniz’e geçiş yapacak. Makhachkala şehrinde konuşlanan Hazar Filosu üssünden ayrılmadan önce mürettebat, temel eğitim döngüsü üzerinde çalıştı ve denizde kurs görevlerini yerine getirdi. Geçişe hazırlıklı olmak amacıyla gemi komutanları ve gözlem subayları; seyrüsefer güvenliğini sağlayan hesaplamalar, dar alanların ve sağanak bölgelerin geçişini simüle eden eğitimler gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca TASS’ın haberinde, eğitimin sebebinin Karadeniz Filosu ve Hazar Filosu’na bağlı deniz piyadeleri, kıyı birlikleri ve mürettebatın deniz ve hava birliklerini püskürtmeye hazır olup olmadığını kontrol etmekle ilgili olduğu belirtildi. Rusya Federasyonu’nun Hazar filosuna ait 10’dan fazla amfibi gemisinin, filolar arası geçişte yer alacağı da açıklananlar arasında.

Don ve Volga Nehirleri

Rusya’nın Hazar Filosu’na ait 10’dan fazla amfibi gemiyi Hazar’dan Karadeniz’e transfer ederken Don ve Volga Nehirlerini kullanacağı tahmin ediliyor. Rusya her ne kadar bu transferi tatbikatın bir parçası olarak tanımlasa da Ukrayna ile artan gerilim sonucu böyle bir hamlenin gelmesi akıllarda soru işareti bırakıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (KİHA) için TÇD yayımlandı

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu