Rusya’dan Malezya’ya savaş uçağı teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya Savunma Bakanı Mohamad Sabu, Rusya Federasyonu tarafından ülkesine yeni nesil savaş uçakları teklif edildiğini açıkladı.

Malezya Savunma Bakanı Mohamad Sabu tarafından parlamentoda yapılan açıklamaya göre Rusya, Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RMAF) envanterindeki savaş uçaklarını, yeni nesil çok amaçlı savaş uçaklarıyla değiştirmek için teklifte bulundu. Sabu, hükümetin Moskova’dan teklif almayı düşündüğünü ancak Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin önceliklerinin keşif/gözetleme ve hafif saldırı platformları olduğunu belirtti. Ayrıca Sabu, Malezya’nın 2030’a kadar yeni çok amaçlı bir savaş uçağı satın almayı düşünmediğini söyledi.

STM Banner

Rusya Federasyonu tarafından Malezya’ya yapılan teklifi, Su-35 ve MiG-35 savaş uçakları oluşturuyor. Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri, halihazırda 2007 yılında teslim almaya başladığı 18 adet Su-30MKM ve 8 adet F/A-18 Hornet savaş uçaklarını kullanıyor.

Öte yandan Malezya, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-S Silahlı İnsansız Hava Aracı’na (SİHA) uzun zamandır ilgi duyuyor. Yakın gelecekte ANKA-S tedarik edeceği tahmin edilen Malezya’nın bu alandaki ihtiyacı ve bu konuyu öncelikleri haline getirmesi Sabu tarafından bir kez daha vurgulandı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan TUSAŞ ANKA-S İnsansız Hava Aracı, 30.000ft irtifa 24+ saat havada kalabiliyor. Uydudan kontrol yeteneği sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Kuzey Irak’ın derinliklerinde keşif, gözlem ve taarruz yeteneğini arttıran ANKA-S, 4 adet MAM-L mühimmatı ile görev yapabiliyor.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu