Rusya’dan NATO’ya TOPOL-M İle Gözdağı

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in açıklamalarının ardından Rus Kıtalararası Balistik Füze Sistemi TOPOL-M, Moskova sokaklarında görüntülendi. 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi, ikinci gününde devam ediyor. Ukrayna’ya eş zamanlı olarak 3 farklı yerden taarruz geçen Rusya, Başkent Kiev’e odaklanmış durumda.

STM Banner

NATO devlet ve hükümet liderleri, bugün çevrimiçi olarak düzenlenen zirvede bir araya geldi. Zirve sonrası NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, basın mensuplarıyla bir araya gelerek yöneltilen soruları yanıtladı. Stoltenberg tarafından yapılan açıklamada, “NATO, Ukrayna’ya askeri olarak da destek verecek.” ve “NATO’ya yönelik siber saldırılar, 5’inci maddeyi tetikleyebilir. Ancak henüz o aşamaya gelmedik.” ifadeleri dikkat çekti.

Stoltenberg’in açıklamalarının hemen ardından Rus Ordusu’nun önde gelen stratejik güç çarpanı TOPOL-M Kıtalararası Balistik Füze Sistemleri (ICBM), Moskova sokaklarında görüntülendi. TOPOL-M ICBM, 10.000 kilometreden fazla menzile sahip. Başka bir deyişle Moskova’nın, Kiev’i TOPOL-M ile vurmak için Ukrayna’ya yakın bölgelere sevk etmesine gerek yok çünkü TOPOL-M’nin menzili, Moskova’dan Kiev’e rahatlıkça erişecek kadar yüksek.

Dolayısı ile Rusya’nın bu hamlesinin, NATO Genel Sekreterinin açıklamasına bir yanıt olduğu düşünülüyor. Bir başka ihtimal ise TOPOL-M’lerin fırlatma alanlarına veyahut bir tatbikat sonrası birliklerine de dönüyor olduğu yönünde. Ancak bu düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor çünkü zamanlama oldukça manidar.

Rusya’nın stratejik füze sistemi TOPOL-M; 11.000 kilometre menzile, 22.7 metre uzunluğa, konvansiyonel ve/veya nükleer harp başlığı çeşitlerine, 200 metre dairesel sapma (CEP) değerine ve 10 dakikada atışa hazır hale gelme özelliklerine sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Ordusu’ndan Rus Özel Kuvvetleri’ne Pusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu