Rusya’dan Su-57’ye Hipersonik Füze

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Su-57 savaş uçağı için hipersonik füze çalışmalarına başladı. Larchinka-MD projesi kapsamında geliştirilen füze, prototip aşamasında.

The Tactical Missile Armament Corporation (KTRV) ana yükleniciliğinde yürütülen proje kapsamında geliştirilecek füze, Su-57 savaş uçağında kullanılacak. Larchinka-MD projesinde kullanılacak ‘item 70’ adlı özel ramjet motoru ise Soyuz TMKB tarafından geliştirildi. Ana hedefi deniz platformları olan füze, Kh-31 süpersonik gemisavar füzesinin yerini alacak.

STM Banner

Yer ve uçuş testleri aşamasındaki füze, stealth savaş uçağının iç silah istasyonuna sığacak şekilde geliştiriliyor.

Hipersonik Füze Ne Demek?

Çeşitli ülkeler tarafından geliştirme faaliyetlerine devam edilen hipersonik füzeler, Mach 5 ve daha yüksek hızlarda uçuş hızı bulunan füzelerdir. Nükleer ve konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen hipersonik füzeler, yüksek hızları sebebi ile günümüzde hiçbir hava/füze savunma sistemi tarafından önlenememektedirler. Bu sebepten ötür ülkeler, hipersonik füze çalışmalarına ağırlık vermişlerdir.

Kinzhal-Hipersonik-Füze

Aynı zamanda hipersonik füzelere karşı koyabilecek hipersonik füze savunma sistemleri için de çalışmalar devam etmektedir. Ancak şu an için ortaya net bir ürün çıkmamıştır. Türkiye’nin de çeşitli hipersonik mühimmat projeleri bulunmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Alçak İrtifa Radar 2022’de Envanterde

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu