CIA, Çin Tehdidine Karşı Özel Misyon Merkezi Kurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA), gittikçe artan Çin tehdidine karşı özel bir merkez kurma kararı alındığını açıkladı. Merkezin kurulma kararı CIA Direktörü William J. Burns tarafından duyuruldu.

“Gelecekteki zorluklara uyum sağlama” amaçlı olarak bir dizi değişikliğe gittiklerini belirten CIA Direktörü Burns, kurulan yeni merkezin adının Çin Misyon Merkezi (CMC) olduğunu belirtti. CMC’nin ana hedefi ise CIA’in tüm görev alanlarının ötesine geçen Çin Halk Cumhuriyeti’nin yarattığı küresel zorluğu ele almak olarak tanımlanıyor.

STM Banner

Çin Misyon Merkezi

Tehdidin kaynağının Çin halkı değil, Çin hükümeti olduğunu vurgulayan Burns, Çin’i ABD’nin “kilit rakibi” olarak sınıflandırdı.

Burns: “CMC; 21. yüzyılda karşılaştığımız en önemli jeopolitik tehdit ve giderek daha da düşmanlaşan Çin hükümeti üzerindeki ortak çalışmamızı daha da güçlendirecek.”

CIA Direktörü Burns CIA’in aynı zamanda diğer önemli bölgelere odaklanmaya devam edeceğini de kaydederek “agresif Rusya, provokatif Kuzey Kore, düşman İran ve terörle mücadelede” kararlılık mesajı verdi.

Ulusötesi ve Teknoloji Misyon Merkezi

Burns, aynı toplantıda bir başka merkez daha oluşturduklarını açıkladı. Bu merkez ise yeni ve gelişen teknolojiler, ekonomik güvenlik, iklim değişikliği ve küresel sağlık üzerine yoğunlaşacak. Merkezin resmi adı ise Ulusötesi ve Teknoloji Misyon Merkezi. Merkezin ana hedefi ise ABD’nin rekabet gücü açısından kritik öneme sahip küresel sorunları ele almak olarak tanımlanıyor.

Değişikliklerin uygulanması ve denetlenmesinden sorumlu olacak olan isim ise Burns’ün CIA’deki Yardımcısı David S. Cohen olarak belirtiliyor.

ABD ve Çin
ABD ve Çin

Üst düzey bir CIA yetkilisine göre yeni kurulan teknoloji merkezi, CIA’in casusları tespit edebilecek yeni teknolojilerin bir adım önde olmasına yardımcı olacak. Yetkili, son birkaç yıldır CIA’in yeni teknolojik gelişmeleri ele almaya çalıştığını da ekledi. CIA ajanlarının son yıllarda yabancı ülkelerdeki yerel istihbarat örgütleri tarafından teknolojik sızıntılarla tespit edilip kaçırıldığı, çifte taraflı ajan olmaya zorlandığı veya öldürüldüğü biliniyor.

“En Zorlu Jeopolitik Sınavımızla Karşı Karşıyayız”

Burns: “Tarihimiz boyunca, CIA önümüze çıkan her türlü zorlukla başa çıkmak için adım attı…. Ve şimdi, yeni bir büyük güç rekabeti çağında en zorlu jeopolitik sınavımızla karşı karşıya olan CIA, bu çabanın ön saflarında yer alacak.

Hiç şüphe yok ki bu iş için gerekli ve yetenekli insanlarımız var. Doğru yaklaşım ve yerinde doğru yapı ile, önümüzdeki on yıllar boyunca küresel sahnede Amerikan liderliğinin ve Amerikan başarısının sağlanmasına yardımcı olacağımızı biliyorum.”

Üst Düzey CIA Yetkilisinin Açıklamaları

Burns’ün konuşmalarının ardından basın mensuplarına özel olarak açıklamalarda bulunan üst düzey bir CIA yetkilisi, Soğuk Savaş’ta Sovyetler Birliği’ne karşı verilen mücadeleyle Çin mücadelesi arasında benzetmeler yaptı. Ancak yetkili Çin’in, ABD’ninkiyle tamamen iç içe olan ekonomisinin büyüklüğü ve kendi küresel erişimi göz önüne alındığında daha zorlu ve karmaşık bir rakip olduğunu vurguladı.

CIA, Sovyetlerle mücadele döneminde olduğu gibi istihbarat toplamak ve Çin’in çıkarlarına karşı koymak için dünya ülkelerinde daha fazla ajan, dilbilimci, teknisyen ve uzman alacak. CIA, bu kapsamda hem Çince öğretecek hem de Çince bilen şahısları işe alacak. Burns, Çin Misyon Merkezi’nin başındaki isimle her hafta düzenli olarak toplantılar da düzenleyecek. Böylece kapsamlı bir strateji geliştirilmesi hedefleniyor.

Üst düzey CIA yetkilisine neden böyle bir merkezin kurulma kararı alındığı sorulduğunda yetkili, Çin’i “eşsiz” olarak nitelendirdi.

“Çünkü başka hiçbir ülke, istihbarat toplayıcılarından analistlere, dilbilimcilere ve teknoloji uzmanlarına kadar teşkilatın tüm görev alanlarına yayılan bir çalışma gerektirmiyor.”

CIA bu kapsamda işe alım süreçlerinde de hızlandırmaya gidiyor. Normal şartlarda yaklaşık iki yıl süren süreç, 6 aya kadar düşürülecek.

CIA, her ne kadar uzmanlarını Çin’e yollamakta zorluk çekecek olsa da bu uzmanların çoğunu Çin’e yakın olan ABD’nin müttefiki ülkelere konuşlandırmayı planlıyor. Uzmanlar aynı zamanda Çin’in dünyanın geri kalanında aktif olarak yer aldığı bölgelerde de konuşlandırılacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin’den ABD’ye Gözdağı: “Sizinle Gökyüzünde Kapışacağız”


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, CIA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu