Ukrayna’da Patriot Hava Savunma Sistemi beklentisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Time dergisi ile gerçekleştirdiği röportajda ABD’nin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemleri sevk etmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Yermak, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı sadece kendisini değil, Batı’yı da koruduğunu da belirtti. Yermak: “Peki ABD Patriot’ları nereye konuşlandırıyor? En yakındakiler Polonya’da. Burada da olmalılar.” ifadelerinde bulundu, Aynı röportajda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Rusya’nın Ukrayna sınırına yığdığı askerlerin ve askeri teçhizatın Kiev ve Batılı ülkelere bir “tehdit” amacı taşıdığını vurguladı.

STM Banner

Zelenskiy: “Korkmamızı istiyorlar. Batı’nın Rusya’nın gücünden korkmasını istiyorlar. Rusya, durumu gererek Batı’nın Ukrayna’yı desteklemeyeceğini göstermek istiyor.”

Ukrayna-Rusya sınırında gerginlik

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT’ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı. Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Açık Deniz Karakol Gemisi’nin güncel tasarımı paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu