Rusya’nın En Modern Tankı: T-14 Armata

Roketsan-ATMACA-Banner

T-14 ARMATA, Sovyet tank tasarım ekolleri dışında Rusya’nın 2009-2014 yılları arasında ilk defa farklı bir tarzda tasarladığı bir tanktır.

Günümüz Ana Muharebe Tank (AMT)’ları arasında eşsiz bir tasarıma sahip olan ARMATA, Modern AMT’ler arasında insansız tarete sahip tek modeldir. Gövdede zırhlı bir bölmede 3 kişilik mürettebatı barındırabilen Armata, otomatik doldurucuya sahiptir.

STM Banner

Geçmişe gittiğimiz zaman, özellikle 80’li yıllarda bu tarz bir tank üzerinde ABD ciddi olarak çalışmıştır. Fakat bu tarz bir tank gövde içinden idame ettirildiğinden dolayı o yıllardaki elektronik cihazların ve TV teknolojisinin; yetersiz, boyut olarak büyük ve arızaya meyilli oluşundan bu tarz gelişmelerin tank üzerinde uygulanması bir hayli zordur. Soğuk savaşın sona ermesiyle de yüksek maliyetlerden kaçınılarak proje rafa kaldırılmıştır.

T-14, Leopard 2 ve M1 Abrams ile yaklaşık aynı güç çıkışına sahiptir ve 48 tonluk ağırlığıyla Batılı muadillerine göre %20 hafiftir. Diğer AMT’ler arasında son derece çevik ve hızlıdır. Yaklaşık olarak 500 km menzile ve 1000 litre hacimli bir yakıt deposuna sahiptir. Önceki T-90, T-72 ve T-62 gibi modellerin aksine süspansiyon sistemi, T-80 serisine daha çok benzerdir. Ayrıca, kısmi olarak hidrolik süspansiyona sahiptir.

Arkada cer dişlisi, önde gergi tekeri ve yedi adet portöre yani yol tekerine sahiptir.

T-14 Armata, Armada Suriye, Rus tankları, T-14 Armata özellikleri

Armata’nın zırh teknolojisi, Ruslar tarafından gizli tutuluyor lakin görünüşünden bir takım çıkarımlar yapmak mümkündür.

Ana koruma olarak 5 öge şöyle tahmin ediliyor:

 • Zırh çeliği kaynaklı temel yapı,
 • Temel yapının kompozit zırhla güçlendirilmesi,
 • RPG vb. anti-tank mühimmatlarına karşı kafes zırh,
 • Ön bölgede Malachit reaktif zırh modüller,
 • AFGANİT aktif koruma sistemi.

T-14’te kullanılan Malachit reaktif zırh, önceki Kontakt-5 ve Relikt modellerinin devamı niteliğindedir. Kontakt-5 teknolojisi gibi, Malachit de mermilerin penetrasyon oranını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Batılılara göre AFGANİT Aktif Koruma Sistemi, Shtora-1’e göre performans olarak daha iyi bir noktadadır. Ancak Ruslar’ın iddia ettiği gibi Afganit’in kinetik enerjili mühimmatlara karşı etkili olduğu, büyük bir soru işaretidir.

T-14 Armata Tankı’nın kullandığı ana silah ise 2A82-1M adında bir 125mm’lik toptur. Bu top, 2A46M 125mm’lik Tank Topu ile benzer mühimmatlar kullanmaktadır. Aslında seçilmek istenen top 152mm idi. Ruslar daha fazla deliş gücü elde etmek istiyorlardı ancak ağırlık ve maliyet, bu topun seçimini imkansız kıldı ve onun yerine 125mm seçildi. Seçilen 2A82-1M, diğer Rus tanklarıyla benzer mühimmatları kullanmaktadır. Bu durum da maaiyet konusunda Ruslara avantaj sağlamıştır. 2A82-1M Topu, tanksavar füzelerini de ateşleyebilecek yeteneğe sahiptir.

Öte yandan Armata Tankı’nın komuta yetenekleri son derece tartışmalıdır.

Komuta Yeteneği

ARMATA tankında 3 mürettabat üyesi de yan yana dizilirler. Sürücü ve komutanın 3 tane periskobu bulunurken, nişancının tek periskobu vardır. Sürücü, nişancı ve komutanın her biri araç bilgisayarı veya atış kontrol bilgisayarı ile bir arayüz görevi gören iki LCD ekrana sahiptir.

T-14 ARMATA’nın Atış kontrol sistemi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 • Kızılötesi kamera ve lazer mesafe buluculu elektro-optik tüfek dürbünü,
 • Kızılötesi kamera ve lazer mesafe buluculu elektro-optik kumanda periskopu,
 • Kızılötesi kamera ve lazer mesafe bulucu ile bağımsız silah istasyonu (12,7 mm),
 • Otonom analog TV top kapsamı (acil durumlar için)
 • 360 derece gözlem için taret üzerindeki kamera
 • Milimetre Dalga Radarı (Afganit APS)
 • Çeşitli sensörler ( rüzgar, sıcaklık, eğim)
 • Atış kontrol bilgisayarı
 • Stabilizsyon için gerekli elektronik sistem
 • Mürettebat için LCD monitörler
 • Mürettebat için kontrol panelleri ve kontrol kolları.

Armata

Diğer Rus tanklarının aksine son derece üstün özelliklere ve teknolojiye sahip olan Armata’dan, 2028’e kadar 2000+ adet üretilmek isteniyor. Şimdiye kadar 28 adet gibi bir üretimin olması ise Rusya’nın, tıpkı diğer projelerinde olduğu gibi bu projeye de bütçe ayırmakta zorlandığını kanıtlar niteliktedir. Her şeye rağmen Rostec şirketinin CEO’su Sergei Chemezov, T-14 Armata tankının seri üretim teslimatlarının 2021 senesinde tekrardan başlayacağını açıklamıştır.


Yazar: Hazar A.   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

 1. Herkesten özür dilerim. Sizleri hayal kırıklığına uğratmayı hiç istemedim. Bu konu gündemimde değil
  artık. Uçan bir tank olursa birgün haberim olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu