Türkiye S-400 atışı için Sinop’ta NOTAM yayınladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından S-400 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) ile gerçekleştirilecek atışlı testler için NOTAM yayınladı.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen S-400 Hava Savunma Füze Sistemi, geçtiğimiz yıl teslim edilmişti. Türk Hava Kuvvetleri; icra edilecek atışlı testler için bir adet S-400 bataryasını, geçtiğimiz günlerde Sinop’ta bulunan füze test merkezine nakletti.

STM Banner

Türkiye, Sinop’ta icra edilecek atışlı testler için Havacılara Bildirim (NOTAM) Mesajı yayımladı. Mesajda, Sinop yakınlarda icra edilecek füze testi için 200.000ft irtifa için uyarı yapıldı. Atış testlerinin, 16-17 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’nin S-400 Tedariki

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren komponentlerin teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

S-400

Bir S-400 filosunda/sisteminde, iki adet batarya bulunmaktadır. Yani Türkiye, halihazırda iki farklı noktaya S-400 HSFS yerleştirme kabiliyetine sahiptir.

Türkiye’nin S-400 HSFS için çeşitli füzeler teslim aldığı ve teslim alınan füzeler içerisinde, 400 kilometre menzile sahip en uzun menzilli füzenin de olduğu tahmin ediliyor.

Önerilen İçerik: Türk S-400’lerinin Hedefi: Banshee


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu