S-400’den başarısız atış

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne ait S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi bataryası, geçtiğimiz gün düzenlenen uluslararası tatbikat esnasında gerçekleştirilen atışta, başarısız oldu.

Edinilen bilgiye göre; Rusya Federasyonu hava savunma birlikleri, Altıncı Uluslararası Ordu Oyunları “ARMY-2020” kapsamında 26 Ağustos 2020 tarihinde bir dizi atışlı test icra ettiler. Ashuluk Eğitim Sahası’nda icra edilen atışlı tatbikatlara, S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi bataryası da katılım sağladı. Ancak iddiaya göre; S-400 bataryasına ait Füze Fırlatma Aracı’ndan ateşlenen uçaksavar güdümlü füze, soğuk-fırlatma (cold-launch) sonrasında motorunun devreye girmemesi sebebiyle gerçekleştiği düşünülen kaza sonucu bataryayı kontrol eden askerlerin yanına düştü. Olayda yaralı veya ölü olduğuna dair bir bilgi bulunmazken, EPA Ajansı tarafından o an görüntülendi.

STM Banner

Sovyetler Birliği’nden bu yana kullanılan soğut-atım yönteminde; tüp içerisindeki füze, gaz aracılığıyla tüpten ayrılmakta ve füzeye belirli bir yükseklik kazanmaktadır. Bunun ardından ise havadayken, füzenin motoru faaliyete girmekte ve angajman noktasına ulaşım için gerekli itki gücü sağlanmaktadır. S-300 ve S-400 gibi birçok Rus menşei hava sisteminde kullanılan soğuk atım teknolojisi, lançerlerin tekrar kullanımı ve yerde yaşanacak kazaların önlenmesi için oldukça faydalı olmaktadır. Ancak soğuk atım sonrası füze motorunun devreye girmediği zamanlarda, bu tür kazalar yaşanabilmektedir.

Önerilen İçerik:

S-400 “Triumph (Zafer)” Hava Savunma Füze Sistemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Rezalet. Ama oluyor böyle şeyler. Takdir-i ilahiden olsa gerek Patriot’un son modelinin deneme atışında da (dün) amerikan usulü bir rezalet çıktı. Endişeye gerek yok, herşey kontrolum altında.

  2. Haşmet-meâbları … !!!
    Yeter ki zat-ı âliniz kontrolü kaçırmayınız … ;-))
    Güldürdüğünüz için Allah (c.c.) sizden razı olsun … !!! … ;-))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu