Ukrayna’dan 1200 Kilometre Uzaklıktaki Rus Üssüne Baskın

Roketsan-ATMACA-Banner

Son günlerde özellikle seyir füzeleri ve kamikaze drone sistemleri ile Rusların Ukrayna şehirlerine yaptığı saldırılara karşı Ukrayna çok stratejik bir hedef vurdu. Kiev’e yaklaşık 1200 kilometre mesafede Rusya’nın Saratov’daki Engels Stratejik Bombardıman Uçak Üssü, Ukrayna güçleri tarafından vuruldu. 

Rusların karşılık veremediği saldırıda açıkta park pozisyonundaki Tupolev Tu-160 ve Tu-95MS tipi uçaklar zarar gördü. Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklamaları göre iki Tu-95MS tipi bombardıman uçağın hafif zarar gördüğü, saldırısı sırasında bakım ekibinden 3 personel hayatını kaybetti. Dört personel de yaralandı.

STM Banner

Rusya: Ukrayna İHA ile vurdu

rus-bombardiman-ussu-1
Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklamaları göre iki Tu-95MS tipi bombardıman uçağın hafif zarar gördüğü, saldırısı sırasında bakım ekibinden 3 personel hayatını kaybetti. Dört personel de yaralandı.

Bakanlığın açıklamasına göre saldırı Ukrayna envanterinde Sovyetler Birliği döneminden kalan eski nesil İHA sistemleri ile yapıldığı açıklandı.

tolgaozbek.com’a göre; Ukrayna envanterinde, Sovyet döneminden kalma Tu-143 olarak adlandırılan keşif amaçlı tasarlanmış jet motorlu sistemler bulunuyor. Bu sistemlerin son dönemde seyir füzesi gibi saldırı amaçlı kullanıldığı belirtiliyor. 

Olay sırasında çekilen güvenlik kamerası çekimlerinde jet motoru sesi duyulması, saldırının Tu-143’lerle gerçekleştirildiği yönünde tahminleri doğruluyor.

Öte yandan yine Rusya’ya ait Dyagilevo Hava Üssü’de eş zamanlı olarak Ukrayna tarafından vuruldu. Üste bulunan Tu-22 savaş uçakları hasar görürken, yaralıların da olduğu rapor edildi.

Seyir füzesi haline getirildi

1970’li yıllarda tasarlanan Tu-143, Sovyetler Birliği tarafından Afganistan’da, Suriye tarafından da İsrail’e karşı yapılan operasyonlarda keşif amaçlı kullanılmıştı. Daha sonra sistem yapılan bir takım değişikliklerle seyir füzesi haline getirilerek yaklaşık 200 kilometrelik menzili de uzatılmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Ukrayna’ya 1.2 Milyar Dolarlık NASAMS HSS Hibesi


Kaynak: Tolga Özbek

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu