S400 Hava Savunma Sistemi F-35’i Etkisiz Hale Getirebilir mi?

Roketsan-ATMACA-Banner

Uzun yazıların yanında, “sorulara cevap” şeklinde kısa yazılar ile gündemde olan konular ile ilgili sorulara cevap arayacağız. Bu seriye S400 ve F-35 ile ilgili bir soru ile başlıyoruz.

Soru: S400 Hava Savunma Sistemi F-35’i tespit edebilir mi?

STM Banner

Bu soruya F-22 üzerinden cevap verebiliriz. F-35 gösteri uçuşlarında ve teslimatlarda radar izini arttıran reflektörler taktığından, düşük görünürlük modunda iken ve bu parçalar takılı değilken radar kesitini tam olarak bilemiyoruz.

Radar izi (RCS) arttıran radar reflektörleri

Rusya, F-22 ve F-35 gibi en gelişmiş düşük görünürlükteki uçakları DOĞRU KOŞULLARDA tespit edebilen çok yüksek frekanslı ENTEGRE RADARLARDAN OLUŞAN SİSTEMLER oluşturdu. Eğer F-22 ya da F-35 gibi bir uçağı hedef alacaksanız ZİNCİR şeklinde çalışan bir sistem şart. Bir radarın bir nesneyi bulabilmesi, onu izleyebileceği, hedefleyebileceği ve bir füze ile vurabileceği anlamına gelmez.

F-22’nin radar kesiti (~0.0001 m2) bir kuşun kesitinden daha küçük (bal arısı kadar) ve uçtuğu irtifada yerden görsel tespiti pek mümkün değildir. F-22 füze atışı esnasında kısa bir süre için radar kesitini arttırıyor, ancak bu çok kısa sürede yerden takip etmek ya da füze ile işaretlemek çok zor. Ayrıca, hava savunma radarları çoğu zaman kapalı kalıyor ve pasif sistemleri parazit ile karıştırmak kolay.

Nadiren konuşulan bir başka hile de, silahların serbest bırakılmasından birkaç dakika önce paraşütle küçük bir kutunun düşürülmesidir. Silahlar ateşlenmeden hemen önce bu kutu radar ekranlarında parlak bir ışıltıya sebep olur ve dikkatleri başka bir noktaya çekebilir. Kızılötesi arama ve izleme sistemi ile F-35’i tespit edebilir ve düşman pilotlarına nerede olduğu hakkında bir fikir verebilir, fakat onu izleyemez veya bir füze ile hedefleyemez. Ruslar, düşük görünürlükteki bir uçağı hedef alma sorununu çözme konusunda çalışmaya devam ediyorlar ancak Moskova’nın bunu başarması şüpheli. ZİNCİR şeklinde çalışan bir sistem şart ve aynı zamanda F-22 ya da F-35’in aldatmacalarını da ayırt edebilmeli.

Özetle, F-35’in RCS değeri ya da düşük görünürlüğü F-22 ayarında ise S-400 tarafından tespit edilse dahi, takip edilip vurulması çok zor.


Yazar: Sinan Şal   Kaynak: SavunmaSanayiST 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu