SAAB Gripen’ın yeni “yemini” açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli SAAB şirketi, JAS-39 Gripen savaş uçağı için geliştirmiş olduğu yeni dekoy sistemini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu dekoy sistemi, SAAB tarafından Finlandiya’ya sunuldu. Finlandiya’ya sunulan teklifte bulunan dekoy sistemi, bir adet aldatıcı füze sistemi ile elektronik taarruz amaçlı poddan oluşuyor.

SAAB’ın HX projesi kapsamında Finlandiya’ya sunduğu teklif, hem Gripen E/F savaş uçağını hem de GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağını içeriyor.

SAAB’ın 2019 yılında uçuş testlerine başlamış olduğu aldatıcı füze ile elektronik taarruz podundan oluşan yeni dekoy sistemi, Fin pilotlarının düşman radarlarından ve radar güdümlü füze sistemlerinden korunmasını sağlayacak.

Edinilen bilgiye göre yeni dekoy sistemi; arama, atış kontrol ve hava konuşlu (HİK) radarlar için yanlış hedeflerin oluşturulmasını ve/veya aldatılmalarını sağlayabilecek.

Konuyla ilgili olarak SAAB tarafından yapılan açıklamada, “Gripen E / F ve GlobalEye’yi kuvvet çarpanları olarak birleştiren Finlandiya’ya sunduğumuz teklifimiz, hem kapsamlı durumsal farkındalık hem de gerçek bir caydırıcı etki sağlayarak Finlandiya’nın insanlarını ve sınırlarını koruyacak.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu