SAAB’a sipariş edilen Erieye AEW&C’nin alıcısı belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli SAAB şirketi, geçtiğimiz ay Erieye Havadan Erken ihbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı için 157.7 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş almıştı.

Konuyla ilgili olarak şirket tarafından yapılan açıklamada siparişin hangi ülke tarafından verildiği açıklanmazken, söz konusu sipariş kapsamında teslimatların 2020-23 yılları arasında gerçekleştirileceği belirtilmişti. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Endüstrinin doğası, ürün ve müşteri ile ilgili koşullar nedeniyle müşteri hakkında daha fazla bilgi açıklanmayacak şekildedir.” ifadelerine yer verilmişti.

STM Banner

Quwa’ya göre söz konusu adı açıklanmayan müşteri, 2017 ile 2019 yılları arasında üç adet Erieye AEW&C alan Pakistan. Pakistan Savunma Bakanlığı MODP, 2017-2018 yıllığında 94 milyon ABD Doları karşılığında ‘altıncı’ Erieye AEW&C uçağını aldığını belirtmişti.

Erieye AEW&C

SAAB tarafından geliştirilen “Saab 2000” çift turboprop motorlu yolcu uçağı üzerine inşa edilen Erieye AEW&C; durumsal farkındalık sağlama, sınır gözetimi ve arama-kurtarma gibi çeşitli görevler için kullanılabilmektedir. S-Band frekansında çalışan Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) bir radara sahip olan Erieye; dost-düşman tanımlama sistemine, data link iletişim sistemine, çok rollü görev konsollarına ve elektronik istihbarat (ELINT) yeteneğine sahiptir. Uçak; azami 9.5 saat havada kalış süresine, 2000 deniz mili menzile, 340 knot seyir hızına ve 30.000ft servis irtifasına sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu