Hindistan’dan 156 adet BMP-2 siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Silahlı Kuvvetleri için 156 adet BMP-2 “Sarath” Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) tedarik etmeye karar verdi.

Janes tarafından edinilen bilgiye göre Hindistan Savunma Bakanlığı, devlete ait Ordnance Factory Project Medak (OFPM) kuruluşuna, Hindistan Silahlı Kuvvetleri için 156 adetlik ilave BMP-2 “Sarath” Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) siparişinde bulundu. Bakanlık, Rusya Federasyonu lisansı altında üretilecek ZMA’lar için 148 milyon ABD Doları değerindeki bütçeyi onayladı. 1987 yılından bu yana çeşitli konfigürasyonlarda 2.500 adet BMP-2 üreten OFPM, anlaşma kapsamında 24 ay içerisinde söz konusu araçların üretim faaliyetlerini tamamlayacak.

STM Banner

BMP-2 “Sarath”

Sovyet yapımı bir hafif sınıf zırhlı muharebe aracı olan BMP-2, 14 ton ağırlığındadır ve üçü mürettebat olmak üzere 10 kişilik personel kapasitesine sahiptir. Azami 600 kilometre menzili bulunan ZMA; yolda 65 km/sa, karada 45 km/sa ve suda ise 3.8 knot hızla seyir edebilmektedir.

Ana silah platformu olarak çift beslemeli 30mm çapında 2A42 stabilize top ile donatılan BMP-2, ayrıyeten 7.62mm çapında bir makineli tüfeğe de sahiptir. Araç, istenildiği taktirde 9M113 Konkurs Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile donatılabilmektedir.

Çin ve Pakistan ile oldukça sorunlu bir diplomatik ilişkiye sahip olan Hindistan, son zamanlarda askeri alımlarını oldukça arttırmış durumda. Askeri alımlarında ağırlıklı olarak ABD ve Rusya Federasyonu’nu tercih eden Hindistan, yeni nesil askeri envanterine rağmen deneyimsiz bir orduya sahip. Hindistan Ordusu, hem hemen her ay kaybettiği hava araçları ile uzun süredir gündemde. Geçtiğimiz sene ordu, kendi hava savunma sistemi ile kendi helikopterini vurmuştu.

Önerilen İçerik:

Hindistan 400 adet T-90S daha alıyor


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu