SAAB’tan Hırvatistan’a Gripen teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli havacılık şirketi SAAB, Hırvatistan Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacı için 12 adet Gripen C / D savaş uçağı teklifinde bulundu.

İsveç Savunma Malzemesi İdaresi (FMV) ve Hırvatistan’daki İsveç Büyükelçiliği temsilcileri; ‘hükümetten hükümete satış’ şeklinde 12 adet Gripen C / D savaş uçağı teklifini, Hırvat makamlarına sundular. Edinilen bilgiye göre; İsveç’in önerisine paralel olarak Saab, Hırvat savunma sanayisini güçlendirecek ve stratejik sektörlerle uzun vadeli bir ortaklık kurarak Hırvat güvenliğine fayda sağlayacak özel hazırlanmış bir stratejik iş birliği paketi sunuyor.

STM Banner

Saab yetkilisi Jonas Hjelm, “İsveç ve Saab, Hırvatistan’ın insanlarını ve sınırlarını önümüzdeki on yıllar boyunca koruyacak olan Hırvat vatan güvenliği için kapsamlı ve uzun vadeli bir çözüm sunuyor. Hırvatistan Gripen’i seçerse Saab, bilgi ve teknolojiyi aktarmaya ve Hırvatistan’da Bölgesel Havacılık ve Destek Hizmet Merkezi kurmaya hazır. Bu, yerel savunma endüstrisi ve akademik sektör ile uzun vadeli bir işbirliğini geliştirerek yaklaşık 500 yüksek teknoloji işi ortaya çıkaracak.” dedi.

Gripen C / D, en son teknolojiyi kullanan ve çok çeşitli havadan havaya ve havadan yere taarruz ile keşif görevlerini gerçekleştiren modern ve kanıtlanmış çok rollü bir avcıdır. Uçak; İsveç, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika ve Tayland hava kuvvetleri ile operasyonel hizmette.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu