Avusturya, 15 adet Eurofighter’ı Endonezya’ya satacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Avusturya Savunma Bakanı Claudia Tanner’in; Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun Avusturya Hava Kuvvetlerine ait 15 Eurofighter Typhoon savaş uçağını Endonezya’ya satışıyla ilgili mektuba, olumlu yanıt verdiğini öğrenildi.

Temmuz 2020’de Avustralyalı mevkidaşı Klaudia Tanner’e bir mektup gönderen Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, “Endonezya Hava Kuvvetlerini modernize etme hedefime ulaşmak için Avusturya Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 15 adet Eurofighter Typhoon’u satın alma konusunda sizlerle resmi görüşmelere girmeyi öneriyorum.” ifadelerinde bulunmuştu.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Avusturya, bu proje çerçevesinde Endonezya ile iş birliği yapmaya hazır ve olası uçak satışını onaylatmak için Eurofighter programının katılımcıları ile gerekli görüşmeleri yapacak.

Viyana, daha önce Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının hizmetten çıkarılmasının bu yıl başlayacağını duyurmuştu. Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının, JAS-39 Gripen veya F-16 Savaşan Şahin ile değiştirilmesi planlanıyor.

Bir hatırlatma olarak, Şubat 2018’de Rusya ve Endonezya, 1,1 milyar dolar değerinde 11 Su-35 savaş uçağı tedariki için bir sözleşme imzaladı. Ancak anlaşmanın uygulanması Washington’un baskısı nedeniyle donduruldu.

Önerilen İçerik:

Endonezya’dan Eurofighter Typhoon hamlesi


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu