Söyleşi: SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami KELEŞ

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin en büyük kümelenmesi olan SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, 25-28 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan SAHA EXPO 2020 ile platform üreticisi ve tedarikçi firmaları bir araya getirmeye hazırlanıyor. SAHA EXPO 2020 ile ilgili merak edilenleri, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami KELEŞ’ten dinledik.

SavunmaSanayiST: İlhami bey, SAHA EXPO ilk kez 2018 yılında düzenlenmişti. Bu bağlamda, SAHA EXPO 2018’nun sektöre ne gibi katkıları oldu? SAHA EXPO’nun, diğer savunma ve havacılık sanayii organizasyonlarına göre öne çıkan özelliği nedir?

STM Banner

İlhami KELEŞ: SAHA İstanbul olarak bizler bir sanayi kümelenmesiyiz. Bu kapsamda, sanayicilere iş geliştirmek için 2018’de SAHA EXPO’yu düzenledik. Geçtiğimiz sene biraz geç karar verdiğimiz halde SAHA EXPO’ya 135 firma katılım gösterdi ve çok güzel geri dönüşler aldık. Bir sürü uluslararası anlaşmalar imzalandı ve birbirini tanımayan firmalar tanışma fırsatı buldular. İhtisas fuarı olmasına rağmen gerçekten ciddi bir ziyaretçi sayısı ile karşı karşıya kaldı.

Türkiye’de birçok savunma sanayii fuarı düzenleniyor ve bunların çoğu, Türkiye’nin caydırıcılığını diğer ülkelere göstermek için faydalı oluyor. Bu yönleri yadsınamaz. Ancak bu tür organizasyonlarda, sanayiciler gölgede kalıyorlar. Genellikle platform üreticileri daha ön planda tutulduğu, bütün dikkatler onların üzerinde olduğu ve halka açık olan organizasyonlar. Sektörün sanayi tarafı, çok ön planda değil.

Biz bir sanayi kümelenmesiyiz, dolayısıyla SAHA EXPO ile biz de bu açığı kapatıyoruz. Bizim etkinliğimiz tamamen sanayi fuarı. Yani platform üreticisi firmaların hepsi bizim fuarımıza da katılıyorlar ancak tedarikçileri ile birlikte katılıyorlar. En önemlisi ise bizim fuarımız halka kapalı, sadece tedarikçi ile sanayicinin etkileşime girdiği bir ortam. Bu yönüyle SAHA EXPO, bir savunma ve sanayi ihtisas fuarı. Bu anlamda SAHA EXPO, Türkiye’de bu tür önemli bir ihtiyacı karşılayan tek fuar.

SavunmaSanayiST: Fuara hangi uluslararası kurum ve kuruluşlardan katılım bekleniyor?

İlhami KELEŞ: Türkiye ile off-set bağlantısı olan ve Paris Air Show, DSEI ile IDEF gibi köklü fuarlara katılan bütün yabancı firmalar davet edildi. Askeri ateşeler ve ticaret ateşlerimiz üzerinde de davetler yapıldı. Ancak bu anlamda herkes için geçerli olan bir şanssızlık var. Uluslararası politikadaki kafa karışıklığı ve Türkiye karşıtlığı, bu tür uluslararası katılımı çok etkiliyor. Örneğin hem sivil hem de askeri ayağı olan büyük firmalarsa varsa, Türk savunma sanayiinin arkasında duruyor gibi gözükmemek için sivil alanları ile gelmeyi tercih ediyorlar.

SavunmaSanayiST: SAHA İstanbul, halihazırda Türkiye’nin en büyük Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi konumunda. Bu kapsamda, SAHA EXPO’nun ulusal ve uluslararası hedeflerine katkıları neler oluyor?

İlhami KELEŞ: Firmalar SAHA İstanbul üyesi olarak zaten bu network’ün bir parçası oluyorlar. Dolayısıyla bizim firma sayımızın fazla olması, bu kadar firma üzerinde aidiyet duygusu oluşturduğumuz anlamına geliyor. Dolayısıyla firmalar, kendi vücudunun bir parçası olan bir organizasyona katılmış oluyorlar. Herhangi bir ticari kaygısı olan bir firmanın düzenlediği sektörel bir fuara katılmak başka bir şey, kendisinin bir bir parçası olduğu kümelenmenin bir etkinliğine katılmak daha farklı bir şey.

SavunmaSanayiST: Fuarın katılımcı ve ziyaretçi profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlhami KELEŞ:

Ziyaretçi profilimiz; Savunma sanayi sektörü temsilcileri, silahlı kuvvetler temsilcileri, yerli ve yabancı sanayi firmaları, yerli ve yabancı mühendislik firmaları, AR-GE uzmanları, mühendisler, akademisyenler, yabancı büyük elçilik mensupları, yerli ve yabancı sanayi firmaları, sivil toplum kuruluşları, basın mensupları ve öğrenciler.

Katılımcı profilimiz ise; Kamu kurumları ve kamu üretim tesisleri, kara platform üreticileri, deniz platform üreticileri, hava platform üreticileri, sivil havacılık ve uzay sektörü, elektrik elektronik sektörü, teknik tekstil sektörü, kompozit sektörü, test ve sertifikasyon sektörü, kimya sektörü, üniversiteler, yazılım sektörü, elektromekanik ve otomasyon sektörü, tasarım, modelleme ve simülasyon sektörü, metal ve metal şekillendirme sektörü, makina ve üretim ekipmanları sektörü, özel alaşımlar ve ileri malzemeler sektörü ile sivil toplum kuruluşları.

SavunmaSanayiST: Ziyaretçileri, SAHA EXPO 2020’de hangi yenilikler bekliyor?

İlhami KELEŞ: SAHA EXPO 2020’yi; yaklaşık 4 kat daha fazla büyüklüğe sahip bir alanda düzenleyeceğiz, B2B alanlarımız artacak ve heyet sayısı tabi ki ilk etkinliğe göre daha fazla olacak. Ek olarak ilk kez SAHA EXPO 2020’de görücüye çıkacak ürünler de olacak. Dolayısıyla bir anlamda savunma sanayiinin gücü sergilenmiş olacak.

Projesi olup yatırım ihtiyacı duyanlar ve projesini tanıtma derdinde olanlar da SAHA EXPO 2020’de doğrudan sanayici ile buluşabilecekler.

SavunmaSanayiST: Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

İlhami KELEŞ: 2018 yılında SAHA Expo ilk kez düzenleniyor olmasına rağmen oldukça ilgi gördü. Fuarı 3 günde 13 bin 237 kişi ziyaret etti. Dünyanın pek çok ülkesinden savunma, havacılık, denizcilik alanında faaliyet gösteren firmaların üst düzey yetkililerinin, parlamento mensuplarının ve ordu üyelerinin katıldığı 234 birebir görüşme gerçekleşti. SAHA İstanbul firmalarının kendi içerisinde koordinasyonunu artırmak amacı ile de 410 birebir görüşme organize edildi. Toplamda SAHA EXPO 2018’de 644 ulusal ve uluslararası B2B görüşme gerçekleşti. İkili iş görüşmelerine Ukrayna, Belarus, İtalya Ürdün, Libya, Rusya, Kazakistan, Bangladeş, Endonezya, Hindistan, Sudan ve Amerika’dan profesyoneller katıldı.

Bu yıl fuar yaklaşık 4 kat daha büyük bir alanda, daha fazla katılımcıyla gerçekleştirilecek ve 4 gün sürecek. Hem yurtiçinden hem de yurtdışında çok daha fazla ziyaretçi gelmesini bekliyoruz. Sadece profesyonellere açık olacak SAHA EXPO 2020’da yüzlerce B2B görüşme yapılmasını ve pek çok uluslararası iş birliği anlaşmasının imzalanmasını amaçlıyoruz ve bunun için hazırlıklarımıza devam ediyoruz.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu