Samsun Trafiğine ASELSAN Çözümü

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ve Samsun Büyükşehir Belediyesi birliği ile Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Samsun’u daha modern hale getirerek halkın hayatını kolaylaştıracak Akıllı Şehirler faaliyetlerinin ilk fazı olan “Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi”, pek çok yenilik barındırıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ASELSAN iş birliğiyle şehrin ana arter ve bulvarlarında uygulanacak olan ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ atılan imzalar ile hayatageçiyor. Proje kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilenyerli ve milli çözümler hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de çevreye duyarlı olacak.

STM Banner

Konuyla ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ASELSAN ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında “Elektronik Denetleme Sistemi, Değişken Mesaj İşareti (DMİ) Ve Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi Malzeme Alımı Ve Montaj” işi ile ilgili olarak, toplam bedeli 227.291.679,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022 yılında gerçekleştirilecektir.”

Yoğun Yöne Daha Uzun Yeşil Yanacak

Proje ile öncelikle Samsun’da mevcut sinyalizasyon sisteminin değiştirilerek dinamik hale getirilmesi; bu yolla kavşakların birbiri ile haberleşerek en uygun sinyal süreleri ile trafik akışının rahatlatılması hedefleniyor. Proje ile Samsun’da aşağıda yer alan şu çalışmalar da hayata geçirilecek:

Projeyle mevcut yol güzergâhlarında trafik akış hızını ve senkronizasyonu bozan kavşakların geometrileri modernize edilecek.
Yollara Trafik Yönlendirme ve Bilgilendirme Sistemleri entegre edilecek.
Kesintisiz trafik izleme ve adaptif trafik yönetimi sayesinde seyahat sürelerini azaltmaya yarayan çözümler için sürücülerin zamanında ve doğru şekilde bilgilendirilmesi sağlanacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Samsun İl Emniyet Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde belirlenen bölge ve koridorlarda Ortalama Hız Tespit Sistemi, Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi ve Park İhlal Tespit Sistemi uygulamaya konulacak. Kurulacak İhlal Tespit Sistemleri sayesinde de ölümlü, yaralanmalı kaza oranlarında ciddi bir düşüş sağlanacak.
Toplu taşıma hizmetlerinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak akaryakıt tüketimi ve sera gazı salınımı en aza indirilecek.
Özellikle araç veya yaya olarak hareketliliğin yüksek olduğu bölgelerde bisiklet ve scooter’ın da bir kent içi ulaşım aracı olarak yenilenebilir enerji kaynakları ile kullanılması amaçlanıyor.
ASELSAN
Proje kapsamında; önemli bulvar, cadde ve bölgelerde yer alan 100 kavşakta Geometrik Düzenlemesi ve 69 kavşakta Dinamik Kavşak Projesi hayata geçirilecek. Hazırlık çalışmaları tamamlanan projelerin uygulamaları bu yıl içinde Samsun yollarında uygulanmaya başlanacak.
İmzalar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN tarafından törenle atıldı.
ÖNERİLEN İÇERİK: ATAK Helikopteri dost ve düşmanı milli IIF ile ayırt edecek

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu