Sapsan Balistik Füzesi için devam kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Savunma Bakanlığı; Yuzhnoye Tasarım Ofisi ile A.M. Makarov Güney Makine İmalat Fabrikası (Yuzhmash) geliştirilen Sapsan Taktik Balistik Füze Sistemi’nin geliştirme faaliyetlerini, devam ettirme kararı aldı.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve beraberindeki heyet, Ocak 2021’de Yuzhnoye Tasarım Ofisi ile A.M. Makarov Güney Makine İmalat Fabrikası (Yuzhmash)’na bir ziyaret düzenledi. Ziyaret esnasında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için geliştirme faaliyetlerine başlanılan ancak bir süredir dondurulmuş olan Sapsan Taktik Balistik Füze Sistemi Projesi’nin devam ettirilmesine karar verildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Sapsan Taktik Balistik Füze (TBM) Sistemi için 2021 yılı içerisinde Ukrayna Savunma Bakanlığı ile şirketler arasında bir sözleşme imzalanacak. Sapsan TBM Projesi, Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından fonlanacak. Söz konusu sözleşme, Sapsan TBM Sistemi’nin test faaliyetleri için ilk bataryanın üretimini de kapsıyor. Bakanlığa göre projenin %80’i tamamlanmış durumda.

Roketsan tarafından geliştirilen BORA Balistik Füzesi’ne oldukça benzer bir balistik füze olan Sapsan, tıpkı BORA gibi 280+ kilometre menzile sahip.

Önerilen İçerik: BORA teslimatları tamamlandı, K+’ya devam…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu