BORA teslimatları tamamlandı, K+’ya devam…

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Roketsan tarafından geliştirilen BORA Balistik Füze Sistemi teslimatlarının tamamlandığı açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Roketsan tarafından yerli imkanlarla üretilen BORA Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM) Sistemi’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik teslimat faaliyetleri, 2020 yılı içerisinde başarıyla tamamlandı.

Roketsan tarafından geliştirilen başka bir füze sistemi olan TRG-300 KAPLAN Füzesi ile bu füzelerin atışının gerçekleştirildiği K+ Silah Sistemi’nin teslimat faaliyetlerine ise yine Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik olarak 2020 yılı içerisinde devam edildi.

bora_fuzesi
BORA Balistik Füze Sistemi

Kamuoyu tarafından ismine daha çok 2018 yılında aşina olunan BORA Balistik Füze Sistemi, halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde olduğu bilinen en uzun menzilli füze sistemidir. Balistik füzeler için ‘hassas vuruş’ olarak adlandırılabilecek kadar az bir dairesel sapma (CEP) değeri bulunan Roketsan BORA Balistik Füze Sistemi; 280+ kilometre menzile, 610 milimetre çapa, 470 kilogram ağırlığında parçacık etkili tahrip tipi harp başlığına ve 2500 kilogram toplam ağırlığa sahiptir.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından uzun yıllardır kullanılan TR-300 KASIRGA Topçu Roketi üzerinden geliştirilen TRG-300 KAPLAN Füzesi, 20 ila 120 kilometre arasında bir menzile sahiptir. Yapı itibariyle taktik balistik füze (TBM) sınıfına dahil edilebilecek bir sistem olan KAPLAN Füzesi, yine düşük CEP değerine sahiptir.

KAPLAN Füzesi Teknik Özellikler

Blok I Blok II
Çap 300 mm 300 mm
Ağırlık 585 kg 670 kg
Menzil 30 – 120 km 20 – 90
Güdüm Küresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi Küresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi Kompozit Katı Kompozit Katı
Harp Başlığı Tipi Tahrip + Çelik Bilyeli Tahrip + Çelik Bilyeli
Harp Başlığı Ağırlığı 105 kg 190 kg
Tapa Tipi Çarpma ve Yaklaşmalı Çarpma ve Yaklaşmalı
Doğruluk (CEP) ≤ 10 m ≤ 10 m

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu