BORA teslimatları tamamlandı, K+’ya devam…

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Roketsan tarafından geliştirilen BORA Balistik Füze Sistemi teslimatlarının tamamlandığı açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Roketsan tarafından yerli imkanlarla üretilen BORA Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM) Sistemi’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik teslimat faaliyetleri, 2020 yılı içerisinde başarıyla tamamlandı.

STM Banner

Roketsan tarafından geliştirilen başka bir füze sistemi olan TRG-300 KAPLAN Füzesi ile bu füzelerin atışının gerçekleştirildiği K+ Silah Sistemi’nin teslimat faaliyetlerine ise yine Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik olarak 2020 yılı içerisinde devam edildi.

bora_fuzesi
BORA Balistik Füze Sistemi

Kamuoyu tarafından ismine daha çok 2018 yılında aşina olunan BORA Balistik Füze Sistemi, halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde olduğu bilinen en uzun menzilli füze sistemidir. Balistik füzeler için ‘hassas vuruş’ olarak adlandırılabilecek kadar az bir dairesel sapma (CEP) değeri bulunan Roketsan BORA Balistik Füze Sistemi; 280+ kilometre menzile, 610 milimetre çapa, 470 kilogram ağırlığında parçacık etkili tahrip tipi harp başlığına ve 2500 kilogram toplam ağırlığa sahiptir.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından uzun yıllardır kullanılan TR-300 KASIRGA Topçu Roketi üzerinden geliştirilen TRG-300 KAPLAN Füzesi, 20 ila 120 kilometre arasında bir menzile sahiptir. Yapı itibariyle taktik balistik füze (TBM) sınıfına dahil edilebilecek bir sistem olan KAPLAN Füzesi, yine düşük CEP değerine sahiptir.

KAPLAN Füzesi Teknik Özellikler

Blok IBlok II
Çap300 mm300 mm
Ağırlık585 kg670 kg
Menzil30 – 120 km20 – 90
GüdümKüresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon SistemiKüresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
KontrolElektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik KontrolElektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt TipiKompozit KatıKompozit Katı
Harp Başlığı TipiTahrip + Çelik BilyeliTahrip + Çelik Bilyeli
Harp Başlığı Ağırlığı105 kg190 kg
Tapa TipiÇarpma ve YaklaşmalıÇarpma ve Yaklaşmalı
Doğruluk (CEP)≤ 10 m≤ 10 m

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu