Rus Savunma Bakanı Şoygu: “ABD ile yakın iletişim halindeyiz”

Roketsan-ATMACA-Banner

Kazak haber ajansı Tengrinews’e özel bir röportaj veren Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD ile Suriye konusunda yakın bir şekilde iletişim halinde olduklarını teyit etti. Şoygu, aynı röportajda kendisine yöneltilen Türk-Rus ilişkileri ve Turan Ordusu hakkındaki yorumlarıyla da dikkat çekti.

Şoygu, Suriye’de Rusya ve ABD arasındaki bu diyaloğun “operasyonel ve taktiksel seviyede” olduğunu belirtti.

STM Banner

Şoygu: “Bugün Suriye’de operasyonel ve taktik düzeyde Amerikalı meslektaşlarımızla çok yakın ilişkilerimiz olduğu gerçeğini saklamayacağım. Belki, eğer birisi için bir sır ise, bu sırrı açarım. Hava sahasındaki devlet hizmetindeki yöneticilerimiz düzeyinde temaslarımız var ve günde birkaç kez terörizmle mücadele için havada çalışma yapıyoruz.”

Türkiye ve “Turan Ordusu”

Şoygu: (Turan Ordusu) “Bu insanlara söylemek istediğim ilk şey, onlara politikacı mı yoksa kim mi diyeyim bilmiyorum. Pekala, bunun hakkında hayaller kuruyorsunuz, ona doğru bazı adımlar atmaya çalışıyorsunuz. Ne için ve kime karşı? Rusya topraklarında tam olarak aynı Türkçe konuşan halklar yaşıyor, bizde birçoğu var. Ülkemiz çok dinli ve çok ulusludur. Ve yüzyıllardır birlikte yaşıyoruz.”

İdlib'de 5. ortak devriye - Son Dakika Haberleri

(Türkiye ile ilişkiler) “Çok çalışıyoruz, çok zor oluyor fakat çok da yapıcı oluyor. Zor çünkü engelleniyor, Türkiye’nin NATO üyesi olmasından dolayı engelleniyor. Fakat eşsiz bir deneyim olduğunu da söylemem gerek. Her ne kadar bu NATO olayı engel olsa da bir ülke NATO ülkesiyken diğeri NATO ülkesi değil. Ortak bir dil buluyorlar, beraber çalışıyorlar ve beraber operasyonlar icra ediyorlar. İmkansız olduğu düşünülen zamanlarda anlaşmaya varabiliyorlar. Çözümler bulabiliyoruz, mesela İdlib’te. Suriye’deki çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulması gibi.

“Kolay bir iş değil, karmaşık bir iş. Türkiye’ye NATO’daki partnerleri tarafından yaptırımlar uygulandı. En son Dağlık Karabağ örneği var. Bu gerçekten çok zor bir operasyondu. Çok fazla argüman, element ve motivasyon barındırıyordu. En sonunda ise bir çözüm bulundu.” dedi.

Önerilen İçerik: ABD ve Türkiye Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat düzenleyecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu