ABD ve Türkiye Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat düzenleyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Amerika Birleşik Devletleri unsurları Doğu Akdeniz’de ortak çalışabilirliği artırmaya yönelik kapsamlı eğitimler gerçekleştirecek.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı TCG Gemlik, bugün Rodos güneyinde ABD’nin Eisenhower Uçak Gemisi Görev Grubu ile bir araya gelerek faaliyetlerine başladı.

STM Banner

Söz konusu görev grubunda bir süre seyir yapacak TCG Gemlik’in ardından 18 Mart’ta Doğu Akdeniz’de genişletilmiş eğitimler gerçekleştirilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan firkateynler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uçakların katılımıyla Eisenhower Uçak Gemisi Görev Grubu ile Doğu Akdeniz’de geçiş eğitimleri yapacak.

USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) Uçak Gemisi Muharebe Grubu, Türk kuvvetleriyle müşterek eğitimler icra etmeden önce Yunan Silahlı Kuvvetlerine bağlı firkateynler ve savaş uçaklarıyla ortak tatbikatlar icra etti.

11 Mart Perşembe günü başlayan tatbikata Hydra sınıfı Yunan firkateyni HS Psara (F-454) ve iki Yunan denizaltısı katıldı. Tatbikatın ilk gününde denizaltı savunma harbi icra edildiği aktarıldı. Eisenhower uçak gemisi üzerinde yer alan savaş uçakları, Yunan Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarıyla ortak uçuşlar düzenledi.
Tatbikata ilişkin bir mesaj yayımlayan ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, ABD ve Yunanistan arasındaki savunma ilişkilerinin “tüm zamanların en yüksek seviyesinde” olduğunu ve “her geçen gün daha da güçlendiğini” aktarmıştı.

Eisenhower (Ike) Uçak Gemisi Muharebe Grubu tarafından yayımlanan açıklamada Yunanistan’ın “çok önemli bir NATO müttefiki” olduğu, ABD’nin Yunanistan’ı Doğu Akdeniz’de “istikrarın temel direği” olarak gördüğü belirtilmişti.

USS Nimitz

1977 yılında hizmete giren 113.000 tonluk gemi, şu anda hizmette olan on adet Nimitz sınıfı geminin ikincisi.
USS Nimitz (CVN-68)’in Ocak ayında Orta Doğu’dan ayrılmasının ardından bölgede ABD’ye ait uçak gemisi kalmamıştı. Eisenhower, son bir yıl içerisinde Yunan kuvvetleriyle ikinci kez ortak bir tatbikat icra ediyor. En son Temmuz 2020’de bir tatbikat düzenlenmişti.

Önerilen İçerik: SOM Füzesi’ne Meteksan Savunma üretimi yerli altimetre


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu