Savunma devi General Atomics yüzlerce kişiyi işten çıkartıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın önde gelen insansız hava aracı sistemleri üreticisi firmalarından ABD merkezli General Atomics şirketi, yüzlerce çalışanı ile yollarını ayırmaya karar verdi.

Edinilen bilgiye göre; General Atomics şirketinden bir sözcü, Çarşamba günü geç saatlerde Defence News’e bir e-posta gönderdi. Söz konusu e-postada, 10.000 çalışanı bulunan şirketin 630 çalışanını işten çıkartacağını ve işten çıkartmaların müşteri gereksinimlerini desteklemek amacıyla yapıldığı vurgulandı.

STM Banner

Hangi operasyonların etkilediği belirtilmeyen işten çıkarmalar, Çarşamba günü duyuruldu ve şirket tarafından onaylandı.

General Atomics ve Northrop Grumman, Trump yönetiminin insansız uçakların denizaşırı satışları üzerindeki kısıtlamaları hafifletme kararından yararlanan şirketlerden ikisiydi. Buna ek olarak, ABD Ordusu tarafından şirkete 2021 yılı içerisinde 16 adet MQ-9 Reaper İHA için 344 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş verilmesi planlanıyordu.

mq9-reaper-weaponized

Ancak şirket; ABD Hava Kuvvetlerinin 2021 mali yılında, beklenenden en az dört yıl önce MQ-9 Reaper’ı satın almayı bırakacağını açıkladığında, bu yılın başlarında büyük bir darbe aldı. Şu anda ise ABD Hava Kuvvetleri MQ-9 Reaper’ı değiştirme seçeneklerine bakarken, programın geleceği belirsizliğini koruyor.

Son yirmi yılda Reaper, keşif/gözetleme ve Orta Doğu’daki hedefleri vurmak için ABD Hava Kuvvetleri’nin vurucu güçlerinden biri olarak hizmet etti. Ancak kullanıcılar, bu İHA’nın Rusya ve Çin ile savaşa uygun olmadığına inanıyor. Ek olarak, uçağı düşük tehdit ortamlarında operasyonlara hazır tutmanın çok fazla zaman ve maliyet gerektirdiğine inanıyorlar.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde, Suriye’nin İdlib şehri yakınlarında bir veya birden fazla Reaper tipi İHA düşürülmüştü.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu