Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinesinde, Roketsan tarafından yürütülmektedir.

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) Geliştirme Projesi’ne dair sözleşme, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan arasında Kasım 2018’de imzalanmıştır. Sözleşme ile başlatılan MUFS Geliştirme Projesi tamamlandığında, 100 kilogram ve altındaki ağırlığa sahip mikro uyduların, irtifası en az 400 kilometre olan alçak dünya yörüngesine yerleştirilebilmesi kabiliyeti kazanılacaktır. Roketsan, proje ile Mikro Uydu Fırlatma Aracı’nın geliştirilmesinin yanı sıra test ve üretim tesisleri ile fırlatma üssünün kurulumunu da gerçekleştirecek olup; Türkiye, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe kavuşmuş olacaktır.

STM Banner

Roketsan, uydu fırlatma sistemi geliştirilmesi kapsamındaki çalışmalarını, 2007 yılından beri sürdürmektedir. 2008 yılında kurulan Uydu Fırlatma Sistemleri Tasarım Birimi, Türkiye’de, uydu fırlatma sistemleri ile ilgili faaliyetlerin yürütülmesi için savunma alanında faaliyet gösteren şirketler bünyesinde oluşturulan ilk yapılanma olarak öne çıkmaktadır. MUFS öncesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda bir Uydu Fırlatma Sistemi’nin (UFS) geliştirilmesi amacıyla SSB ile Roketsan arasında imzalanan sözleşme ile 2013 yılında başlatılan UFS Projesi Ön Kavramsal Tasarım Dönemi (Dönem-1) ise 2014’te tamamlanmıştır.

Roketsan’ın uzay ile ilgili faaliyetleri, 2015 yılında kurulan İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı altında teşkil edilen Uzay Sistemleri Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Bu alanda atılan önemli bir adım olarak; Roketsan Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılacağı bir tören ile 30 Ağustos Pazar günü hizmete açılacaktır.

Önerilen İçerik:

30 Ağustos’ta Roketsan’dan füze sesleri gelecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. “Troll” “mustafa özülker” yorum yazmadan ön alayım … !!! … ;-))
    “Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Nereden çıktı bu …” MUFS … ???… ;-))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu