Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den S-400 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, NTV canlı yayını esnasında Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi programına dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan tedarik ettiği S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) için Rusya’nın Ankara büyükelçisi tarafından yapılan “Biz size aracı sattık, ister plaja götürün isterseniz patates taşıyın. Ürünü kullanıp kullanmamak tamamen alıcı ülkenin kararına bağlı” şeklindeki açıklama ile ilgili soruyu yanıtlayan Başkan DEMİR, “Her zaman söylendiği gibi bir sistem alınıyor ise kullanmak için alınır, bunun başka bir izahı ve yorumu olamaz. Bunu, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletin çeşitli kademelerinde yetkililer söyledi. Yani bir sistem alındıysa kesinlikle kullanılmak ve fonksiyonel olmak için alınır ‘nokta’.

STM Banner

Ondan sonra bu kullanıma geçme süreci, malum demin de belirttik bütün dünya belirli bir süreçten geçti; seyahatler kısıtlandı, belirli ilişkiler ve çalışma tempoları düşürüldü. Bu süreçte sistemin aktive edilmesi faaliyetleri de tabi ki iki ülke arasındaki belirli gidiş-gelişleri ve ilişkileri ilgilendiriyordu. Sistem Türkiye’de, hazırlıklar devam ediyor ve bizim tedarik sürecinde teslim ettiğimiz müşterimiz var o da kullanıcı malum Milli Savunma Bakanlığı. Onlar bu konuda gerekli çalışmaları yapıyorlar ve bu konuda da her türlü süreç, kendi mecrasında gidiyor.” açıklamalarında bulundu.

S-400, s-400 suriye, s-400 son durum, s-400 son dakika, s-400 açıklaması,

Türkiye’nin ikinci S-400 sistemi tedarikiyle ilgili soruya değinen Başkan DEMİR, “İkinci aşama diyelim buna. Malum bu proje, kendi içinde belirli üretim ve teknoloji unsurlarını da içeriyordu. O unsurların detayında çalışmalarımız var. İkinci sistemin tedariki konusunda prensip anlaşmamız var. Demin bahsettiğim teknoloji transferi, ortak üretim detayları ve yol haritası ile ilgili önemli ölçüde teknik çalışmalar gerekiyor. İki tarafın mutabık kalması gereken önemli teknik detaylar var. Bu detaylar konusu, meseleyi biraz taşıdı. O açıdan ikinci sistem tedariki olacak mı olmayacak mı meselesinden daha çok o süreçte bizim kazanımlarınız ne olduğu, ne olacağı ve bunun hayata geçmesi konusu bizim için önemli. Yoksa tedarik olup olmayacağı, bir soru işareti teşkil etmiyor.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu, Eylül 2017 tarihinde, iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı. Bu kapsamda ilk S-400 filosuna ait komponentler, 2019 yılı içerisinde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiş ve buna müteakiben de kurulum ile test faaliyetleri başlatılmıştı. 1.3 milyar ABD Doları tutara sahip ilk S-400 filosunu teslim alan Türkiye, 1.2 milyar ABD Doları değerindeki ikinci S-400 filosunun siparişini henüz vermedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu