MMU’nun ilk uçuş tarihi öne çekiliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, katıldığı canlı yayını esnasında Milli Muharip Uçak programına dair açıklamalarda bulundu.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Bizim Milli Muharip Uçak (MMU) Projemiz, F-35’ten bağımsız bir takvime sahipti zaten. Yani projenin kendisi, F-35’e bağlı değildi. Ama F-35 sürecinde olan bu gelişmeler, tabi MMU geliştirme sürecimizin daha da hızlandırılması gerekliliğini ortaya çıkardı. Yani F-35 ile MMU projesi bağlı değil, F-35’in alternatifi diye başlamadık ama bu bir ihtiyaç ve ihtiyaç belki uçağın tanımlamasında ve görev fonksiyonlarında da belirli değişiklikleri gerektirebilecek.

STM Banner

Geliştirme dönemini zorlamak için belirli bir sınırlarınız var ve her şeyin bir olgunlaşma safhası var. Bunu belirli ölçütlerle hızlandırabiliyoruz ancak. Blok yaklaşımı bu açıdan benimsendi. Tabi ki nihai performans parametrelerimiz var. Bu; dünyadaki bütün uçak projelerinde olduğu gibi bırakın beşinci nesli, çok daha eski uçak projelerinde bile her zaman uygulanagelen yöntem zaten. Önce bir kavramsal tasarım, ondan sonra kavramı ispat için oluşturulan prototipler ve test versiyonları, daha sonra belirli ana unsurları içeren bloklar gibi bir yaklaşım var.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR
Prof. Dr. İsmail DEMİR

Şimdiden beşinci nesilden hangi eksiklikler olacak bloklar aşamasında diye tam bir tespit yapmak istemiyoruz. Çünkü orada çok çok detay teknik konular var. Burada mesela motordan başlayabiliriz. İlk başta motorda, rafta hazır bir ürün ile başlanacağını söylüyoruz. Bazı alt sistemlerin rafta hazır bazı ürünler ile başlayabileceğini söyleyebiliriz. Ama bu blok yaklaşımı; uçağın olgunlaşma sürecinde de testlerin ve kullanımın getirdiği tecrübelerin ve oradan çıkan sonuçların, yine tasarım aşamasına tekrar geri dönülüp belirli değişikliklerin yapılması gibi bir süreci gerektirecek. Bu açıdan blok yaklaşımı, tamamen kuvvetle de mutabık kalınan bir konu ve işin tabiatı.” ifadelerine yer verildi.

Milli Muharip Uçak projesinin takvimine de değinen Başkan DEMİR, “Biz 2023’ü uçağın bir anlamda roll-out dediğimiz hangardan çıkış tarihi olarak belirledik. Yani bu tarihte; uçağın bir anlamda ete kemiğe büründüğü, uçağın nasıl bir şekil olacağının göründüğü, sistemlerinin üzerine entegre edilebildiği ve belki hangardan çıkarıp pistte koşturabileceğimiz bir uçaktan bahsediyoruz. Bu, çeşitli testlerin de üzerinde yapılmasını mümkün kılan bir roll-out olacak. Birkaç versiyonu olacak ve onların testleriyle beraber biz 2025 yılı sonu – 2026’yı öne çekmeye çalışıyoruz orada – ilk uçuşu hedefliyoruz. Daha sonra da çeşitli bloklarla 2029, 2031 ve 2033 gibi periyotlarda çeşitli teslimatların yapılmasını planlıyoruz.” dedi.

Önerilen İçerik:

Milli Muharip Uçak bloklar halinde geliştirilecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu