Savunma sanayii destekleme programı kapsamı açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı 2020 Yılı Çağrı Kapsamı’nı açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Başkanlığımızca, “Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı” kapsamında Başkanlığımıza başvuracak savunma, anayurt güvenliği, havacılık ve uzay sanayi alanlarında faaliyet gösteren yerli sanayi kuruluşlarının yatırım ve ihracatlarının desteklenmesi maksadıyla ihtiyaç duydukları finansman için Türk Lirası üzerinden geri ödemeli olarak kredi verilebilecektir.

STM Banner

Kredinin faiz oranı kredi başvurunuz için alınan Başkanlık Olur tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından en son yayımlanan İhale Yöntemiyle Satılan Hazine Bonoları ve Devlet Tahvilleri Türk Lirası yıllık ortalama bileşik faiz oranının yarısı oranındadır. Azami 10 yıl vadeli kredi verilebilmektedir. Firmalar 6 ayda bir ya da yıllık ( altı aylık veya yıllık) geri ödeme yapabilmektedirler. Teminat olarak ana para ve faiz toplamı kadar kredi vadesinden 1 yıl fazla süreli banka kesin teminat mektubu alınacaktır.

“Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı” kapsamında verilecek kredi için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir:

  1. Sanayileşme portaline firma kaydının yapılması ve portalde talep edilen veri alanlarının tümünün doldurulması (http://sanayilesme.ssb.gov.tr)
  2. Firma değerlendirme formunun doldurulması (Ek-1)
  3. Yatırım Fizibilite raporunun doldurulması (Ek-2)
  4. Yapılacak harcamalara ilişkin yatırım listesi (Ek-3) ve proforma faturaların tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

türk savunma sanayii

“Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı” kapsamında kredi kullanmak istediğinizi belirten yazıyla; yazıya firma değerlendirme formunu (Ek-1), yatırım fizibilite raporunu (Ek-2), yatırım listesi (Ek-3) ve makine teçhizat için kredi talebinde bulunulacaksa proforma faturaları ekleyerek Başkanlığımız Sanayileşme Daire Başkanlığı’na resmi başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular SSB Genel Evrak Birimi’ne 30 Haziran 2020 saat 16.00’ya kadar teslim edilecektir.

Kredi Başvurusu Başkanlığımızda oluşturulacak Değerlendirme Komisyonu tarafından aşağıda sıralanan şartlar çerçevesinde değerlendirilecek olup, değerlendirme sürecinde komisyon tarafından firma ziyareti yapılabilecektir. Başkanlığımızca başvurunuzdan sonra ilave bilgi, belge ve göndermiş olduğunuz bilgilerde değişiklik talebinde bulunulabilir.

Değerlendirme Komisyonu;

– Öncelikli olarak başvuru sırasına göre, 2020 yılı için öncelikli yatırım alanları olarak belirlenen Elektronik Harp, Algılama Teknolojileri, Silah Mühimmat, Yarı İletken Üretimi Tasarımı, Kompozit Teknolojileri, Malzeme Teknolojileri, Siber Güvenlik, Yapay Zeka, Elektronik/Aviyonik, Robotik/Otonom Sistemler, KBRN alanları veya Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB)’nde yapılacak tesis inşaatı için değerlendirmelerini yapacaktır.

– Yıllık olarak tahsis edilen kaynaktan bakiye kalması durumunda ise diğer alanlarda yapılacak başvurular, yine başvuru sırasına göre değerlendirilmeye tabi tutulabilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Ekler için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu