Savunma Sanayii İcra Komitesi kararları açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirildi. Önemli kararların alındığı toplantı, 2 saat 20 dakika sürdü.

Toplantı ile ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Savunma Sanayii İcra Komitesi, gündeminde yer alan konuları görüşmek üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanmıştır.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, savunma sanayiindeki gelişmeler ele alınmış; TSK ve güvenlik birimlerimizin kullandığı yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik; elektronik harp, siber güvenlik, muhabere, silah, mühimmat, füze ile muhtelif platformlara ilişkin çeşitli projeler karara bağlanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve güvenlik birimlerimizin son dönemde sınırlarımız içerisinde ve sınır ötesinde büyük bir başarıyla sürdürdüğü harekatlarda kullandığı pek çok sistemin Türk savunma sanayiinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünler olduğu gündeme getirilerek, yerli ve milli savunma sanayiinin önemi ve değeri bir kez daha vurgulanmıştır.

Kovid-19 kaynaklı salgın sürecinde savunma sanayimizin kritik projelerde herhangi bir aksamaya izin vermeden çalıştığı, yerli ve milli teknoloji alanında önemli başarılara imza attığı ifade edilmiştir. Salgın sonrası dönemde de çalışmaların büyüyen bir kararlılık devam edeceği, sektörler arası tecrübe paylaşımına ve ihracata özel bir önem verileceği dile getirilmiştir.

Türkiye, tam bağımsız savunma sanayii yolunda kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu işin öneminin anlaşıldığını, ve gereğinin de yapıldığına inancım tam. Öte yandan mali imkanlarımız
    dış ülkelere göre hem çok daha kısıtlı, hem de proje portföyümüz çok genişledi. Bu imkanlar 600 küsür projeye aynı anda yetmeyeceğine göre neyin öncelikli olduğu umarım iyi saptanmıştır. Eski Osmanlı ve mecelle hukundan alıntı bir deyişle ” ehem mühimme faik ” olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu