Savunma Sanayii İhracatı: Eylül 2023

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörünün Eylül 2023 ihracatı, 430.2 milyon dolar olarak açıklandı. Sektörün ilk 9 aydaki toplam ihracatı, 3.8 milyar dolar oldu.

Savunma ve havacılık sektörünün Eylül 2023 ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre %158.9 artış ile 430.2 milyon dolar oldu. Yıl sonu için 6 milyar dolar ihracat hedefi olan sektörün Ocak-Eylül 2023 dönemi arasındaki 9 aylık ihracatı ise toplamda 3 milyar 839 milyon dolar oldu.

STM Banner

Yıl sonu ihracat hedefini yakalayabilmesi için sektörün, yılın geri kalan 3 ayında aylık ortalama 720’şer milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirmesi gerekiyor. Yılın geri kalan aylarında, sektörün yeni bir aylık ihracat rekoru kırması bekleniyor.

SİHA ihracatları ön planda

Öte yandan Türk savunma ve havacılık sanayii ihracatında, silahlı insansız hava aracı platformları ile mühimmat ihracatları ön planda duruyor. Şu ana kadar BAYKAR, 32 ülkeye Bayraktar TB2 SİHA ve 8 ülkeye AKINCI TİHA ihracatı gerçekleştirdi.

BAYKAR

TUSAŞ ise en az 7 ülkeye ANKA ve AKSUNGUR SİHA’ları ihraç etti.

SİHA’ların yannıda; MAM-L, MAM-C, MAM-T ve İHA-230 gibi Roketsan üretimi mühimmatlar da ihracat başarısı elde ediyorlar.

Kısa süre önce BAYKAR’ın Suudi Arabistan ile imzaladığı AKINCI TİHA sözleşmesi, 3.1 milyar dolar tutarındaki bedeliyle çok konuşuldu. Suudi Arabistan’a yönelik AKINCI TİHA ihracatı, sektörün tek kalemde yaptığı en büyük ihracat anlaşması olarak rekorlara geçti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu